Białoruski portal tut.by powołując się na irańską agencję informacyjną Mehr twierdzi, że Iran i Białoruś zawarły porozumienie o wymianie handlowej towar za towar.

Iran i Białoruś miały porozumieć się co do wymiany irańskiej ropy na wyprodukowane przez Białorusinów maszyny przemysłowe. Władze Białorusi ogłosiły już, że zamierzają sprowadzać ropę z Iranu jako alternatywę dla rosyjskiej, obecnie niemal całkowicie pokrywającej zapotrzebowanie białoruskich rafinerii. Przerób surowej ropy na paliwa i ich eksport ma kluczowe znaczenia dla Białorusi i jej bilansu handlowego. W 2017 roku wpływy do budżetu państwa z tytułu samych podatków od przedsiębiorstw sektora przetwórstwa naftowego sięgnęły 863 milionów rubli.

Białoruś kupowała już irańską ropę naftową. W zeszłym roku przyjęła w dwóch dostawach – 600 tys. i 800 tys. baryłek. Zdaniem białoruskiego portalu dwustronne porozumienie jest metodą na zabezpieczenie się Irańczyków przed skutkami amerykańskich sankcji.

Propozycje handlu barterowego Teheran złożył niedawno kilku państwom afrykańskim proponując eksport swojej ropy w zamian za wydobywane przez te państwa złoto. Także Rosjanie wyrazili zainteresowanie tego rodzaju wymianą handlową z Iranem, o czym mówił niedawno rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruski portal przypomina również, że tymczasową umowę o wolnym handlu podpisały z Iranem państwa Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego w skład którego wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosja.

tut.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz