Dzień po odwołaniu ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych Białorusi Igora Szuniewicza nominowano jego następcę. Podobnie jak poprzednik, Jurij Karajew pochodzi spoza Białorusi.

W poniedziałek prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zdecydował o dymisji ministra spraw zagranicznych Igora Szuniewicza. We wtorek służba prasowa Łukaszenki poinformowała, że na funkcję tę nominowany został dotychczasowy zastępca Szuniewicza, Jurij Karajew.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Powiem otwarcie, milicją trzeba trochę wstrząsnąć w kwestii dyscypliny. No a dla tego jaki człowiek jest potrzebny? – wojskowy” – uzasadnił swój wybór białoruski prezydent. Łukaszenko podkreślił jednak, że choć nowy minister wywodzi się z armii to dobrze zna służbę milicyjną. Radził Karajewowi aby był „twardym, zdecydowanym, w miarę ostrym i do tego szanował ludzi” – pisze agencja informacyjna Belta. Karajew był przy Szuniewiczu wiceministrem odpowiedzialnym za Wojska MSW. Składają się ona z sześciu brygad dyslokowanych we wszystkich obwodowych jednostkach administracyjnych, a także z oddziału specjalnego przeznaczenia – jednostki nr 32/14. Nowy ministrem służył właśnie tym oddziale specjalnym.

Podobnie jak poprzednik, Karajew nie pochodzi z Białorusi. O ile Szuniewicz pochodził z Donbasu, Karajew jest Osetyjczykiem, pochodzącym z terenu Osetii Północnej, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Ukończył szkołę Wyższą Szkołę MSW RFSRR im. F. Dzierżyńskiego w Saratowie. W 1987 r. został skierowany do Białoruskiej SRR. Po pół roku od przybycia na Białoruś Karajew został żołnierzem mińskiego specnazu MSW ZSRR. W związku z tym uczestniczył w misjach związanych z burzliwym okresem rozpadu Związku Radzieckiego, między innymi w Górskim Karabachu gdzie trwał konflikt zbrojny między Ormianami i Azerami.

Już w niepodległej Białorusi Karajew był dowódcą milicyjnego batalionu w Bobrujsku i całej brygady MSW w Homlu. Potem dowodził batalionem wspomnianej jednostki Specnazu 32/14 w czasach gdy jej dowódcą był Dmitrij Pawluczenko, oskarżany o przeprowadzanie mordów politycznych. W 2008 roku zmienił Pawluczenkę na stanowisku dowódcy. Okresowo, przez dwa miesiące dowodził też mińskim OMONem. W 2009 r. zajął stanowisko zastępcy naczelnika Wojsk MSW, a w 2012 r. przejął kierownictwo w nich jako wiceminister.

belta.by/belaruspartisan.by/reform.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz