Wieloletni minister spraw wewnętrznych Białorusi, Igor Szuniewicz stracił stanowisko. Urzędnik znany był między innymi z paradowania w mundurze milicji z czasów stalinowskich.

Szuniewicz stracił stanowisko w czasie roboczego spotkania z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenko, jakie odbyło się w poniedziałek. Czołowy białoruski portal Tut.by twierdzi, powołując się na nieoficjalne źródła, że prezydent krytykował ministra za sposób w jaki sposób jego resort przygotowuje się do zabezpieczenie Igrzysk Europejskich jakie 21 czerwca rozpoczną się w Mińsku. Łukaszence nie spodobała nie spodobała się ilość ustawianych w mieście barier metalowych i tych z betonowych bloków. Porównywał ich ustawianie do tworzenia „getta” czy nawet „obozu koncentracyjnego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po nieoficjalnych informacjach Tut.by ukazał się komunikat i nagranie wypowiedzi Szuniewicza na stronie państwowej agencji informacyjnej Belta. „Dziś zwróciłem się do głowy państwa z raportem o ustąpieniu i on przyjął rezygnację” – powiedział Szuniewicz. „Trzeba zapewnić określoną dynamikę, następstwo, szybkość i efektywność decyzji i dostatecznie trudno być na czasie, potrzebny świeży pogląd na pracę ministerstwa” – uzasadniał, oceniając, że był już „dostatecznie długo” szefem MSW i „może i wzrok nieostry”.

Kwestie zabezpieczenia Mińska w czasie zbliżającej się imprezy masowej była prawdopodobnie tylko pretekstem dla dymisji Szuniewicza. Łukaszenko od początku bieżącego roku krytycznie komentował pracę MSW. Jeszcze w lutym zapowiadał szczegółową kontrolę działa resortu i podlegających mu służb. 28 marca doszło do zmian na stanowiskach naczelników milicji w białoruskiej stolicy i Witebsku. Prezydent krytykował stan parku maszynowego milicji i małą dbałość funkcjonariuszy o używany przez nich sprzęt.

Szuniewicz pochodzi z Ługańska na Ukrainie, gdzie urodził się w 1967 r. W 1992 r. ukończył Akademię Milicji MSW Białorusi. Był oficerem milicji, a w latach 2007-2012 funkcjonariuszem KGB, kierującym jednym z jego departamentów. W 2012 r. został najpierw wiceministrem, a wkrótce potem ministrem spraw wewnętrznych. Jedynie Władimir Naumow sprawował funkcję szefa MSW w niepodległej Białorusi dłużej niż Szuniewicz.

Szuniewicz znany był z gloryfikowania sowieckiej przeszłości swojej służby. W 2014 r. Szuniewicz odsłonił w Lidzie, 100-tysięcznym mieście zamieszkanym w 40% przez Polaków, tablicę ku czci funkcjonariuszy NKWD, którzy po 1944 r. walczyli w okolicach miasta z silnym tam jeszcze po wojnie polskim podziemiem zbrojnym. Były już minister określał to podziemie mianem „band”, „przestępców” i „nazistowskich niedobitków”. Szuniewicz odbierał parady w mundurze milicji z czasów stalinowskich, gdy służba ta była częścią NKWD. W roku bieżącym Szuniewicz zorganizował centralne obchody Dnia Białoruskiej Milicji w Grodnie, największym ośrodku polskości na Białorusi. W programie obchodów znalazło się składanie wieńców pod pomnikiem enkawudzistów poległych w walce z polskimi oddziałami.

tut.by/belta.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz