Wielka Brytania zdecydowała się uchylić sankcje wobec Olega Tińkowa, niegdyś czołowego finansisty Rosji, który jednak zrzekł się jej obywatelstwa.

Jak podano w zawiadomieniu OFSI, brytyjskiej agencji odpowiedzialnej za egzekwowanie sankcji, od 20 lipca aktywa Tińkowa zostały odmrożone i kooperacja finansowa z nim nie podlega już sanckjonowaniu, przytoczyła w czwartek agencja informacyjna Interfax. Tińkow od dawna ubiegał się o to, wskazując, że od lat nie jest częścią biznesowej oligarchii Rosji.

Tińkow zaczynał swój biznes od handlu z Polską. Założył sieć handlu sprzętem elektronicznym, a następnie browar. W 2006 r. roku założył Tinkoff Bank, który był pionierem wielu rozwiązań bankowości elektronicznej w Rosji. W 2021 r. miał majątek wart 4,7 mld dol. co dało mu 32 miejsce pod względem bogactwa wśród obywateli Rosji.

W 2020 r. Tińkow zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu banku jaki założył. Sama instytucja zdystansowała się oficjalnie od jego osoby.

Stał się krytykiem sytuacji w Rosji po aneksji Krymu. Jego krytyka nasiliła się po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. „Nienawidzę Rosji Putina, ale kocham wszystkich Rosjan, którzy wyraźnie sprzeciwiają się tej szalonej wojnie!” – powiedział w zeszłym roku. Nazwał swoją ojczyznę “państwem faszystowskim”.

By ostatecznie zdystansować się od Federacji Rosyjskiej Tińkow zrzekł się w zeszłym roku jej obywatelstwa.

To już drugi przypadek w biężącym miesiącu, kiedy Wielka Brytania wycofuje się z antyrosyjskich sankcji wobec osoby fizycznej. Od 6 lipca zniesiono je wobec Lwa Chasisa, który do lutego 2022 r. był pierwszym wiceprezesem Sbierbanku, a następnie, podobnie jak Tińkow, opuścił Federację Rosyjską.

Czytaj także: Australia wprowadza kolejne antyrosyjskie sankcje

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply