Wielka Brytania prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie sprzedaży, po raz pierwszy, broni rakietowej do tego kraju – informuje brytyjski „The Times”. Chodzi m.in. o rakiety Brimstone dla ukraińskiej marynarki wojennej.

Jak pisze „The Times”, zgodnie z tymi planami, Wielka Brytania ma dostarczyć pociski rakietowe ziemia-ziemia dla ukraińskich łodzi patrolowych, a także rakiety dla samolotów bojowych. Brytyjski resort obrony rozważa sprzedać Ukrainie morskiej wersji pocisków rakietowych typu ziemia-ziemia Brimstone, produkowanych przez koncern MBDA. „The Times” zaznacza, że potrafią one razić „roje” celów jednocześnie. W tę broń miałyby zostać wyposażone okręty w służbie ukraińskiej marynarki wojennej.

Ponadto, rozważane jest też dostarczenie rakiet dla ukraińskich samolotów bojowych. Wartość tych rakiet to ponad 100 tys. funtów za sztukę.

Gazeta zaznacza, że to pierwszy raz, gdy Wielka Brytania prowadzi rozmowy z Ukrainą ws. sprzedaży uzbrojenia śmiercionośnego. Jeśli strony dojdą do porozumienia, będzie to pierwszy przypadek, gdy Londyn sprzeda Ukraińcom pociski rakietowe.

„The Times” zwraca uwagę, że propozycja jest omawiana w czasie, gdy ukraińskie ministerstwo obrony wyraża obawy, iż Rosja może spróbować wykorzystać kryzys na rynku gazu dla zajęcia większej części terytorium Ukrainy.

Pocisk rakietowy Brimstone, opracowany dla brytyjskich sił zbrojnych, posiada aktywną głowicę radarową dla samonaprowadzania, dzięki czemu potrafi precyzyjnie trafiać w cele poruszające się. Ponadto, istnieje możliwość naprowadzania laserowego. W zależności od wersji, mają one zasięg od 60 km do 120 km.

Dodajmy, że w ostatnich dniach wypowiedzi ukraińskich dygnitarzy wskazywały na ważną informację ws. współpracy wojskowej między Wielką Brytanią a Ukrainą. Tydzień temu ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii zapowiedział, że Ukraina wkrótce powinna pozyskać od Brytyjczyków okręty i broń rakietową, ale nie sprecyzował o jakie rakiety chodzi. Z kolei w poniedziałek rozpoczęła prace Platforma Koordynacyjna ds. Rozwoju Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego przy Ministerstwie Przemysłów Strategicznych. Podczas tego wydarzenia, wiceminister obrony Ukrainy Ołeksandr Nowow oświadczył, że „lepiej zaryzykować inwestując we własną produkcję, niż kupować cudze, bardzo dobre rakiety”. Dodał też, że jego ministerstwo wzywa rząd, żeby nie forsował żadnych nowych porozumień międzynarodowych.

Ukraiński portal Defense Express zwraca uwagę, że w Siłach Zbrojnych jest luka w zakresie naprowadzanych pocisków rakietowych dla okrętów i lotnictwa taktycznego.

Wiadomo, że połowa kosztów z udzielonego przez Wielką Brytanię Ukrainie kredytu wartości 2,5 mld funtów, czyli 2,7 mld dolarów, zostanie przeznaczona na wzmocnienie ukraińskiej floty.

Jak pisaliśmy, zgodnie z podpisanym ukraińsko-brytyjskim memorandum, Wielka Brytania będzie m.in. wspierać budowę okrętów wojennych, odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz budowę dwóch baz Marynarki Wojennej Ukrainy – nad Morzem Azowskim i nad Morzem Czarnym.

Przypomnijmy, że jesienią 2020 roku podpisano ukraińsko-brytyjskie memorandum ws. udziału Brytyjczyków w rozbudowie ukraińskiej marynarki wojennej, wartego 1,25 mld funtów. Wcześniej brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna planuje rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. Pisaliśmy też, że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

W marcu tego roku Brytyjczycy ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące kutrów rakietowych dla Ukrainy. Zostaną zbudowane dzięki brytyjskiemu kredytowi o wartości 1,25 mld funtów (1,6 mld dol.), powstaną według oryginalnego projektu i będą uzbrojone w rakiety nowej klasy, opracowane specjalnie dla Ukrainy.

Serwis „Defense Express” zaznaczał, że te deklaracje kłócą się nie tylko z poprzednimi informacjami na temat możliwości zainstalowania na kutrach norweskich rakiet systemu NSM (Naval Strike Missile), ale również z „logicznymi zamiarami” zintegrowania tych jednostek z ukraińskim systemem rakiet przeciwokrętowych Neptun.

Ogólnie, plan budowy przewiduje proporcje 50:50. Oznacza to, że pierwsze cztery kutry zostaną zbudowane w Wielkiej Brytanii, z udziałem Ukraińców, a kolejne cztery już na Ukrainie. Budowa pierwszej jednostki ma ruszyć na początku przyszłego roku. Brytyjczycy zakładają, że do 2024 wszystkie 8 kutrów zostanie zwodowanych lub będzie w budowie. W takim przypadku, w 2025 roku jednostki te operowałyby już na morzu.

W sierpniu br. poinformowano, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa trałowce: Ramsey i Blyth. Miesiąc później okazało się, że niebawem w Szkocji zacznie się budowa szybkich kutrów rakietowych Fast Inshore Attack Craft (FIAC) dla Ukrainy.

thetimes.co.uk / Mil.in.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply