Wielka Brytania wesprze budowę okrętów i baz dla ukraińskiej marynarki wojennej

Zgodnie z podpisanym ukraińsko-brytyjskim memorandum, Wielka Brytania będzie m.in. wspierać budowę okrętów wojennych i baz dla marynarki wojennej Ukrainy

Jak poinformowała ukraińska agencja Ukrinform, w poniedziałek podpisano ukraińsko-brytyjskie memorandum dotyczące wdrożenia wspólnych projektów morskich, pomiędzy konsorcjum brytyjskiego przemysłu a ukraińską marynarką wojenną.

W wydarzeniu uczestniczył wiceminister obrony Ukrainy, Ołeksandr Myroniuk oraz minister ds. zamówień obronnych Wielkiej Brytanii, Jeremy Quin.

Memorandum przewiduje wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz budowę dwóch baz Marynarki Wojennej Ukrainy.

Ukraiński resort obrony zaznacza, że podpisanie memorandum to kolejny krok w rozwoju współpracy dwustronnej między Ukrainą a Wielką Brytanią, której celem jest wzmocnienie ukraińskiej marynarki wojennej.

Dokument podpisano na pokładzie brytyjskiego niszczyciela HMS Defender, podczas jego pobytu w porcie w Odessie. Taka sama jednostka parę dni później była zaangażowana w incydent w pobliżu Krymu. Jak informowaliśmy, według Rosji brytyjski okręt HMS Defender na Morzu Czarnym został ostrzegawczo ostrzelany, by powstrzymać naruszenie rosyjskiej granicy państwowej. Wielka Brytania zaprzeczyła twierdzeniom Rosjan, jakoby jej okręt został ostrzelany.

Przypomnijmy, że jesienią 2020 roku podpisano ukraińsko-brytyjskie memorandum ws. udziału Brytyjczyków w rozbudowie ukraińskiej marynarki wojennej, wartego 1,25 mld funtów. Wcześniej brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace potwierdził, że Królewska Marynarka Wojenna planuje rozmieścić okręty wojenne w regionie. Wielka Brytania od jakiegoś czasu prowadzi z Ukrainą szkolenia morskie. Pisaliśmy też, że Wielka Brytania chce zwiększyć swoje zaangażowanie w odbudowę ukraińskiej marynarki wojennej w specjalnej inicjatywie mającej na celu przeszkolenie ukraińskich marynarzy.

W marcu tego roku Brytyjczycy ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące kutrów rakietowych dla Ukrainy. Zostaną zbudowane dzięki brytyjskiemu kredytowi o wartości 1,25 mld funtów (1,6 mld dol.), powstaną według oryginalnego projektu i będą uzbrojone w rakiety nowej klasy, opracowane specjalnie dla Ukrainy.

Serwis „Defense Express” zaznaczał, że te deklaracje kłócą się nie tylko z poprzednimi informacjami na temat możliwości zainstalowania na kutrach norweskich rakiet systemu NSM (Naval Strike Missile), ale również z „logicznymi zamiarami” zintegrowania tych jednostek z ukraińskim systemem rakiet przeciwokrętowych Neptun.

Ogólnie, plan budowy przewiduje proporcje 50:50. Oznacza to, że pierwsze cztery kutry zostaną zbudowane w Wielkiej Brytanii, z udziałem Ukraińców, a kolejne cztery już na Ukrainie. Budowa pierwszej jednostki ma ruszyć na początku przyszłego roku. Brytyjczycy zakładają, że do 2024 wszystkie 8 kutrów zostanie zwodowanych lub będzie w budowie. W takim przypadku, w 2025 roku jednostki te operowałyby już na morzu.

W 2019 roku ukraińska marynarka wojenna przedstawiła 15-letnią, trzystopniową strategię odbudowy zdolności morskich, zaczynając od rozwoju zdolności do przejęcia kontroli nad wodami terytorialnymi do 2025 roku.

Przypomnijmy też, że w październiku ub. roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił rozpoczęcie budowy dwóch wojskowych baz morskich „dla obrony regionu Morza Czarnego”. Zdaniem Kremla, takie działania wpłyną negatywnie na sytuację i stabilność w tym regionie.

W lipcu 2019 roku informowano, że Amerykanie modernizują ukraińskie porty pod kątem przyjmowania okrętów wojennych USA i NATO, żeby umożliwić im bazowanie w niedużej odległości od Krymu. Według portalu Breaking Defense, prace modernizacyjne prowadzono w bazie morskiej w Oczakowie nad Morzem Czarnym, położonym na półwyspie w estuarium Dniepru, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Odessy i na północny-zachód od Krymu, a także w nieodległej bazie wojskowej w Mikołajowie, położonym przy tuż na północ od ujścia Bohu. Zaznaczano, że prace są finansowane przez Amerykanów. Istniejące nadbrzeża są wzmacniane i ulepszane. Powstaje też nowy pływający dok, infrastruktura remontowa dla statków, specjalne ogrodzenia, a także dwa nowe Centra Operacji Morskich, z których siły ukraińskie i NATO będą mogły kierować ćwiczeniami i koordynować szereg działań. Modernizacja i rozbudowa baz w Oczakowie i w Mikołajowie ruszyła po tym, jak w ubiegłym roku doszło do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Czytaj również: Stany Zjednoczone pracują nad wzmocnieniem ukraińskiej marynarki wojennej

Ukrinform / mil.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply