Wielka Brytania umieściła na liście objętych sankcjami kolejnych sześciu obywateli Rosji, podała w poniedziałek agencja informacyjna Interfax.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez władze brytyjskie w poniedziałek sankcje objęły prokuratorów Borysa Łoktionowa i Annę Potyczko pracujących w Prokuratorze Generelnej, sędziów Witalija Bielickiego, Jekaterinę Dorochinę i Natalię Dudar oraz biegłego, Daniła Michiejewa.

Według władz Wielkiej Brytani wszystkie dopisane do listy sankcyjnej osoby są zamieszane w postępowanie sądowe przeciwko opozycjoniście i dziennikarzowi Władimirowi Kara-Murzy. Wcześniej w poniedziałek poinformowano, że I Sąd Apelacyjny Sądu Najwyższego Rosji uznał za prawomocny wyrok na Kara-Murzę, który otrzymał 25 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Kara-Murza został w kwietniu uznany za winnego zdrady państwa, współpracy z niepożądaną organizacja i rozpowszechniania fałszywych informacji o siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Oprócz kolonii karnej Kara-Murza został obciążony karą pieniężną w wysokości 400 tys. rubli. Otrzymał również zakaz zajmowania się dziennikarstwem przez okres siedmiu lat.

Kara-Murza, syn znanego dziennikarza, jeszcze w latach 90 XX w. zaangażował się w działalność liberalnych partii opozycyjnych Demokratyczny Wybór Rosji, Sojusz Sił Prawicowych, Parnas, Republikańskiej Partii Rosji-Ludowej Partii Wolności. Był przyjacielem znanego polityka Borisa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w 2015 r. W 2003 r. był kandydatem do Dumy Państwowej. W pierwszej dekadzie XXI r. próbował doprowadzić do wystawienia jako kandydata na prezydenta Rosji znanego dezertera z KGB i radzieckiego dysydenta Władimira Bukowskiego.

Kara-Murza zajmował się dziennikarstwem i publicystyką. Pracował dla gazet „Nowyje Izwiestia”, „Kommiersant” oraz rozgłośni radiowej „Echo Moskwy”. Jako dziennikarz odegrał rolę w przygotowaniu amerykańskiej ustawy Magnitskiego przyjętej przez Kongres USA w 2012 r., która umożliwia nakładanie sankcji na Rosjan odpowiedzialnych za śmierć śmierć prawnika walczącego z korupcją. Był autorem filmów dokumentalnych.

W roku 2015 i powtórnie w 2017 został otruty przez nieznanych sprawców. Portal śledczy Bellingcat i The Insider opublikowały wyniki swojego dochodzenia, w którym stwierdzono, że kilku funkcjonariuszy FSB było zaangażowanych w próbę otrucia Kara-Murzy. W ramach dochodzenia wykorzystano tę samą metodologię, której użyto przy wyjaśnianiu kulis próby otrucia Aleksieja Nawalnego.

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Kara-Murza stał się jednym z jej krytyków i animatorem Komitetu Antywojennego. Został aresztowany 22 kwietnia 2022 r. Nie przyznał się do winy.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply