Rada Unii Europejskiej zdecydowała się na wprowadzenie sankcji wobec ośmiu obywateli Rosji i dwóch obywateli Syrii.

Oprócz nich na “czarną listę” podmiotów objętych sankcjami trafiła także jednak firma z Syrii – zakład metalurgiczny. Powodem nałożenia sankcji jest “upowszechnianie broni chemicznej”. Przy czym jak skonkretyzowała agencja informacyjna TASS wśród Rosjan wszyscy objęci sankcjami to “agenci FSB [Federalnej Służby Bezpieczeństwa], związani z otruciem [Aleksieja] Nawalnego”.

Natomiast osankcjonowani Syryjczycy to biznesmeni Szadi i Nazir Hurani zarządzający zakładem metalurgicznym MHD Houranieh & Sons. Unijni politycy określili tę firmę jako „odpowiedzialną za dostarczanie surowców do produkcji broni chemicznej w Syrii”. I właśnie ta firma została też objęta sankcjami jako podmiot prawny.

Unijna czarna lista za upowszechnianie broni chemicznej to odrębny unijny mechanizm sankcji, który został pierwotnie utworzony w 2018 r. w następstwie oskarżeń pod adresem syryjskiego rządu i armii o użycie broni chemicznej. W 2020 r. UE wykorzystała ją także do nałożenia ograniczeń na osoby podejrzane o przeprowadzenie zamachu na życie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W sumie na tej czarnej liście UE znajduje się 25 osób fizycznych i trzy podmioty prawne. Europejskim firmom zabrania się utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z takimi firmami, a osobom fizycznym zakazuje wjazdu na terytorium UE, zaś ich konta bankowe w krajach UE podlegają blokadzie.

Czytaj także: Ponad połowa Niemców uznała, że sankcje bardziej szkodzą ich państwu niż Rosji

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply