Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki spowodowane przekazaniem MiG-29 Ukrainie, lecz jak dotąd nie zwróciła się z taką prośbą – oświadczył brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi Die Welt. W opublikowanym w poniedziałek materiale oświadczył, że w związku z przekazaniem przez Polskę części myśliwców MiG-29 Ukrainie, Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić powstałe luki w uzbrojeniu, tak jak zrobiła to, gdy Polska wysłała swoje czołgi T-72 na Ukrainę. Wielka Brytania dostarczyła wówczas Polsce czołgi Challenger 2.

„Bardzo pozytywnie spojrzymy na polską prośbę o uzupełnienie powstałych luk. Już to zrobiliśmy, kiedy Warszawa przekazała Ukrainie czołgi T-72 i dostarczyliśmy Polsce czołgi Challenger 2. To samo dotyczy myśliwców” – oświadczył Heappey.

Podkreślił, że do tej pory nie otrzymano w tej sprawie żadnej prośby z Warszawy.

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii nazwał przekazanie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ukrainie „wspaniałą chwilą”.

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych dniach Polska przekaże Ukraińcom cztery myśliwce MiG-29. Wyjaśnił, że inne będą wysyłane na Ukrainę sukcesywnie, ponieważ są serwisowane i przygotowywane.

W czwartkowym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej rzecznik rządu Piotr Müller przekonywał, że przekazanie Ukrainie samolotów bojowych MiG-29 nie osłabi bezpieczeństwa Polski. Dodał też, że w ramach unijnej polityki Polska otrzymuje także rekompensaty za sprzęt dostarczony Ukrainie. Według rzecznika „Polska jest następna w kolejce”.

Zobacz także: Słowacja przekaże Ukrainie myśliwce. Spodziewa się w zamian 900 mln euro od sojuszników

welt.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz