„The Times”: brytyjskie służby twierdzą, że wiedzą, gdzie wyprodukowano Nowiczoka

Nowiczoka wyprodukowało tajne rosyjskie laboratorium – twierdzi brytyjska gazeta powołując się na źródła w służbach specjalnych.

Brytyjskie służby wiedziały jeszcze przed atakiem w Salisbury o istnieniu tajnego rosyjskiego laboratorium, które wyprodukowało substancję o nazwie Nowiczok. – wynika z informacji, które uzyskał w brytyjskich służbach specjalnych dziennik „The Times”.

Wiedzieliśmy bardzo dobrze, jeszcze zanim zebrała się Cobra [brytyjski sztab kryzysowy – red.], że istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że to [trucizna – red.] pochodziła z Rosji. – dodawało źródło „The Timesa”.

Jak pisze „The Times”, brytyjskie służby nie mają 100-procentowej pewności co do pozyskanych informacji, lecz istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo odnośnie wiadomości o położeniu laboratorium i tego, że prowadziło ono testy, czy Nowiczok może być używany do przeprowadzania zabójstw.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Doniesienia „The Timesa” pojawiły się po tym, gdy w Wielkiej Brytanii podniosły się głosy krytyki wobec ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona w związku z wywiadem udzielonym przez szefa laboratorium w Porton Down, które zidentyfikowało Nowiczoka. Powiedział on w wywiadzie dla Sky News, że podległa mu placówka nie wskazywała Rosji jako źródła pochodzenia substancji, którą otruto Skripalów. Szef laburzystów Jeremy Corbyn zarzucił Johnsonowi wyolbrzymianie zdobytej wiedzy i wezwał do chłodniejszego podejścia. „Albo minister miał informacje, którymi nie podzielił się z laboratorium, albo trochę przesadził” – mówił Corbyn. W odpowiedzi Johnson napisał na Twitterze, że Corbyn wpisuje się w rosyjską grę i próbuje zdyskredytować Wielką Brytanię. Zauważono także usunięcie z Twittera przez brytyjskie MSZ wpisu, który sugerował rosyjskie pochodzenie Nowiczoka. Brytyjczycy tłumaczyli to tym, że tweet nie odzwierciedlał dokładnie słów brytyjskiego ambasadora w Moskwie i dlatego został „skrócony”.

Kresy.pl / The Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz