MSZ Wielkiej Brytanii przyznało, że usunęło z Twittera wpis, w zasugerowało rosyjskie pochodzenie Nowiczoka, substancji której użyto w próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

W wydanym przez brytyjską dyplomację oświadczeniu zaznaczono, że wpis opublikowano podczas briefingu z udziałem brytyjskiego ambasadora w Moskwie w celu wyjaśnienia tego, co stało się w Salisbury, jak najszerszej publiczności. Jeden z tweetów został skrócony, nie odzwierciedlał dokładnie słów ambasadora i go usunęliśmy.

Usunięcie wiadomości rosyjskim pochodzenia Nowiczoka zauważyła ambasada Rosji w Londynie. Podkreśliła ona, że sformułowany wcześniej zarzut o pochodzeniu toksyny z Rosji, nie został potwierdzony przez szefa rządowego laboratorium w Porton Down, Gary’ego Aitkenheada.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjskie laboratorium: nie wskazywaliśmy, kto otruł Skripala

Nie zweryfikowaliśmy dokładnego źródła (pochodzenia Nowiczoka – red.), ale przekazaliśmy naukowe informacje rządowi, który, opierając się na innych źródłach, doszedł do wniosków, do których doszedł – oświadczył Aitkenhead we wtorkowym wywiadzie dla telewizji Sky News.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podkreślił jednocześnie, że ustalenie źródła pochodzenia neurotoksyny wymaga „innych informacji”. Zaznaczył, że naukowcy mogli jedynie potwierdzić, że substancja wymaga niezwykle wyrafinowanych metod produkcji, co jest w zasięgu tylko podmiotu państwowego.

Po wypowiedzi eksperta opozycyjna Partia Pracy skrytykowała brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, który dwa tygodnie wcześniej w wywiadzie dla niemieckiej telewizji Deutsche Welle oświadczył, że pochodzenie substancji potwierdzili naukowcy z Porton Down.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef opozycji Jeremy Corbyn podkreślił, że szef dyplomacji musi odpowiedzieć na poważne pytania związane z możliwością wprowadzenia opinii publicznej w błąd, a szefowa MSW w gabinecie cieni Diane Abbott powiedziała, że Johnson ma za zadanie reprezentowanie Wielkiej Brytanii na światowej scenie, ale raz za razem pokazuje, że nie jest w stanie tego zrobić w odpowiedzialny sposób.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz