Brytyjskie środki masowego przekazu poinformowały o wykluciu się w południowej Anglii pisklęcia bociana białego. To pierwsze takie wydarzenie być może nawet od 600 lat.

Jak podał portal BBC do wyklucia się pisklęcia bociana doszło w posiadłości Knepp Castle w regionie West Sussex, około 30 km na północ od Worthing położonego na południowym wybrzeżu Brytanii. Na terenie tej posiadłości trzy pary bocianów białych rozpoczęły tej wiosny wysiadywanie jaj. Gniazda są stale monitorowane i BBC poinformowało, że w jednym z trzech gniazd zwierzęta zaczęły usuwanie skorupek jaj co oznacza, że wykluło się co najmniej jedno pisklę z pięciu jaj jakie były w nim wysiadywane. Jak podaje BBC obrączka na nodze wskazuje, że matka jest ptakiem urodzonym w Polce. Samiec nie ma obrączki więc jego pochodzenia nie można ustalić.

Bociany od kilkuset lat są w Wielkiej Brytanii widywane jedynie jako gatunek zalatujący. Według portalu WalesOnline stałymi mieszkańcami wyspy przestały być w XV, a może nawet XIV wieku. W tamtych czasach były w Anglii celem polowań i tępienia. W efekcie przestały być ptakami gniazdującymi na tym terenie. Gniazda w Knepp Castle to efekt projektu badawczego nakierowanego na reintrodukcję bociana białego w Wielkiej Brytanii.

Program White Stork Project jest prowadzony przez publiczną instytucję ochrony przyrody we współpracy z właścicielką posiadłości Isabellą Tree. “Rodzice ciężko pracują i wykonują fantastycznie zadanie, szczególnie po tym jak nie udało im się w zeszłym roku” – powiedziała badaczka pracująca w ramach projektu Lucy Groves.

Polska jest krajem o drugiej największej populacji gniazdującej bociana białego na świecie. W 2015 w Polsce było 48 tys. par bocianów. Więcej gniazdowało ich tylko w Hiszpanii.

Czytaj także: Ptak, który łączy narody

bbc.com/walesonline.co.uk/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply