W czasie gdy amerykańska elita polityczna nie potrafi porozumieć się co do wsparcia Ukrainy, Holandia ogłosiła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 122 mln euro.

Ogłosiła to w parlamencie minister obrony Holandii Kaisa Ollongren, jak zrelacjonował w poniedziałek portal Svoboda.org. Na zakup pocisków artyleryjskich Holandia przeznaczy 87 mln euro. 25 milionów zostanie przekazanych Międzynarodowemu Funduszowi na rzecz Ukrainy (IFU) na zakup innego sprzętu. Ponadto 10 mln euro ma zostać przeznaczone na poprawę ochrony ukraińskiej cybersfery przed atakami rosyjskich hakerów.

Jak wskazano w oświadczeniu holenderskiego rządu, jego decyzja była wynikiem konsultacji z Ukraińską Grupą Kontaktową ds. Obrony (UDCG), w skład której wchodzi 50 krajów partnerskich.

Holandia przekazała wcześniej na rzecz IFU około 100 milionów euro. Fundusz zakupił już dla Ukrainy systemy obrony powietrznej, amunicję i części zamienne. Niderlandy przeznaczyły także 130 mln euro na zakup 155-mm pocisków artyleryjskich.

Kaisa Ollongren stwierdziła, że ​​dla Holandii ważne jest długoterminowe wsparcie Ukrainy. “Teraz ważne jest, aby pokazać, że pomagamy Ukrainie. Ona walczy o swój kraj i o wartości, które podzielamy: samostanowienie, wolność, równość, prawa człowieka” – powiedziała holenderska minister obrony.

Inicjatywa Holandii, choć znacznie poniżej obecnych potrzeb materiałowych Ukrainy jest dla niej ważna w związku z brakiem kolejnych transz pomocy ze Stanów Zjednoczonych.

Kongres USA nie zatwierdził dodatkowego finansowania dla Ukrainy do końca 2023 roku, dlatego Biały Dom nie może ogłosić kolejnych pakietów pomocy wojskowej. Prezydent USA Joe Biden, komentując masowy ostrzał Ukrainy przez Rosję w piątek 29 grudnia, podkreślił potrzebę jak najszybszego zatwierdzenia przez Kongres dodatkowej pomocy dla Kijowa. Jednak w republikanie w parlamencie nie chcą zgodziś się na poparcie takieo pakietu bez zgody na inne ich postulaty, przede wszystkim większe fundusze na obronę południowej granicy USA przed nielegalną migracją.

W tej ostatniej sprawie doszło wręcz do konfrontacji między administracją Joe Bidena, a republikańskim gubernatorem Teksasu, który jednostronnie przejął kontrolę nad granicą państwową.

Zobacz też: ISW: jeśli pomoc Zachodu ustanie, Ukraina straci zdolność powstrzymywania Rosji

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply