Amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy „wstrzymała się”, oznajmił w czwartek Biały Dom – poinformował independent.co.uk.

Jak poinformował portal independent.co.uk, amerykańska pomoc wojskowa dla Ukrainy „wstrzymała się”, administracja Bidena potwierdziła, że przekazała już ostatnią transzę pomocy zatwierdzoną w poprzednim pakiecie pomocowym.

„Tak, wydaliśmy ostatni pakiet wypłat, na który mieliśmy środki. I dlatego tak ważne jest, aby Kongres zrealizował ten dodatkowy wniosek dotyczący bezpieczeństwa narodowego, abyśmy otrzymali więcej funduszy” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

„Udzielana przez nas pomoc została wstrzymana. Ataki przeprowadzane przez Rosjan tylko się nasilają. A teraz, jak mówiłem na początku tego tygodnia, do swojej brudnej roboty używają północnokoreańskich rakiet balistycznych”.

Urzędnik Białego Domu dodał, że potrzeba pomocy wojskowej jest „w tej chwili pilna, szczególnie w tych zimowych miesiącach”.

„Tuż przed Nowym Rokiem i po Świętach Bożego Narodzenia przekazaliśmy Ukrainie ostatni pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, na który mamy środki. I potrzebujemy wsparcia Kongresu, abyśmy mogli to kontynuować” – powiedział wcześniej John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

Według niego prezydent USA Joe Biden podpisał dla Kijowa najnowszy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, na który znajdował środki.

„To wszystko. Potrzebujemy przyjęcia dodatkowego (pakietu), abyśmy mogli zapewnić Ukrainie dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa” – dodał Kirby. Podkreślił, że po tym terminie, w przypadku braku dodatkowych środków, nie będzie już innego „magicznego garnka”, w którym można byłoby znaleźć wsparcie dla Ukrainy.

Kongres USA nie zatwierdził dodatkowego finansowania dla Ukrainy do końca 2023 roku, dlatego Biały Dom nie może ogłosić kolejnych pakietów pomocy wojskowej.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden, komentując masowy ostrzał Ukrainy przez Rosję w piątek 29 grudnia, podkreślił potrzebę jak najszybszego zatwierdzenia przez Kongres dodatkowej pomocy dla Kijowa.

Zobacz też: ISW: jeśli pomoc Zachodu ustanie, Ukraina straci zdolność powstrzymywania Rosji

27 grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły, że w 2023 roku przekażą Ukrainie ostatni pakiet pomocy wojskowej o wartości 250 mln dolarów.

W październiku prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie dodatkowego finansowania, w tym ponad 60 miliardów dolarów dla Ukrainy. Utknęła jednak w Senacie z powodu nieporozumień w sprawie bezpieczeństwa granicy z Meksykiem.

Kresy.pl/independent.co.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply