ISW: Rosja może użyć Naddniestrza do osłabienia ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne

Rosja może instruować podmioty Naddniestrza, aby ustaliły warunki informacyjne na potrzeby ewentualnej operacji pod fałszywą flagą w ramach szerszych wysiłków Kremla na rzecz destabilizacji Mołdawii – twierdzi w środowym raporcie ISW.

Amerykański Instytut Badań na Wojną twierdzi, że Rosja może instruować podmioty Naddniestrza, aby ustaliły warunki informacyjne na potrzeby ewentualnej operacji pod fałszywą flagą w ramach szerszych wysiłków Kremla na rzecz destabilizacji Mołdawii

ISW zwraca uwagę, że serwis informacyjny TASS opublikował 9 stycznia wywiad z prezydentem Naddniestrza Wadimem Krasnosielskim, w którym stwierdził, że „militaryzacja” Mołdawii zagraża Naddniestrzu, obwinia Mołdawię za wstrzymanie negocjacji z Naddniestrzem i podkreślał „szeroko zakrojone” umowy o współpracy Naddniestrza z Rosją.

Kreml może podjąć próbę wykorzystania operacji pod fałszywą flagą w Naddniestrzu w celu wykazania, że Rosja musi chronić etnicznych Rosjan i osoby rosyjskojęzyczne.

Być może Kreml wznawia także wysiłki mające na celu wykorzystanie Naddniestrza do wywołania niestabilności w Mołdawii, co osłabiłoby ukraiński eksport zboża wzdłuż zachodniego wybrzeża Morza Czarnego.

Jak poinformowała w środę strona internetowa Censor.NET, według Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego nieuznawanego Naddniestrza, na granicy z Ukrainą miał miejsce „incydent z użyciem broni palnej”.

Z raportu wynika, że 7 stycznia „w pobliżu granicy naddniestrzańsko-ukraińskiej” miał miejsce „incydent z użyciem broni palnej”, jednak ministerstwo samozwańczego państwa nie podaje szczegółów.

Według „MGB” w rezultacie „na terytorium Ukrainy przewieziono dwóch obywateli Naddniestrza”.

Dodali także, że „okoliczności zdarzenia są obecnie badane”.

Przypomnijmy, że ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wezwało w środę ambasadora Mołdawii i wydało protest przeciwko „nieprzyjaznym działaniom”. Igor Zaharow, sekretarz prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mołdawii, powiedział: „Mołdawia podtrzymuje swoje zdecydowane zobowiązanie do przeciwdziałania zagranicznej ingerencji i wszelkim działaniom destabilizującym bezpieczeństwo i suwerenność Mołdawii”. Mołdawia ubolewa nad rosyjskimi działaniami, „ale należy zauważyć, że takie środki od dawna stały się rutynowym zjawiskiem dla władz rosyjskich”.

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply