Rosja przygotowuje się do długiej wojny, a sojusznicy z NATO muszą nadal dostarczać Ukrainie broń, dopóki prezydent Władimir Putin nie zda sobie sprawy, że nie może wygrać na polu bitwy – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł, że nic nie wskazuje na to, by Putin “zrezygnował ze swojego ogólnego celu, jakim jest kontrolowanie Ukrainy”. “Nie powinniśmy lekceważyć Rosji. Rosja planuje długą wojnę” – oświadczył, cytowany w piątek przez portal France24.

“Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji” – wskazał.

Jego zdaniem “Putin jest gotowy do prowadzenia tej wojny przez długi czas i do rozpoczęcia nowych ofensyw”.

Szef NATO wyraził opinię, że “najprawdopodobniej ta wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, jak większość wojen”. “Każde zakończenie musi sprawić, że Ukraina zwycięży jako suwerenny i niepodległy naród” – dodał.

„Najszybszym sposobem na osiągnięcie tego jest wsparcie militarne, aby prezydent Putin zrozumiał, że nie może wygrać na polu bitwy, ale musi usiąść i negocjować w dobrej wierze” – powiedział Stoltenberg.

Zobacz także: Daniłow pisze o “wielkiej wojnie”. “Nie chodzi tylko o Ukrainę”

Stoltenberg potwierdził, że “toczą się dyskusje” dotyczące ewentualnej dostawy systemów Patriot na Ukrainę. Podkreślił, że państwa NATO muszą zapewnić wystarczającą ilość amunicji i części zamiennych, aby wysłana do tej pory broń mogła nadal funkcjonować.

“Prowadzimy dialog między sojusznikami na temat dodatkowych systemów, ale coraz ważniejsze staje się zapewnienie, aby wszystkie dostarczane systemy były funkcjonalne” – zaznaczył.

“Zwiększamy naszą produkcję w tym konkretnym celu, abyśmy mogli zarówno uzupełniać własne zapasy do odstraszania i obrony, jak i nadal wspierać Ukrainę w perspektywie długoterminowej” – oświadczył.

Zobacz także: BBC: premier Sunak zarządza audyt brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy

france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply