Minister spraw zagranicznych Łotwy Arturs Krišjānis Kariņš wniósł o dopisanie do listy osób objętych łotewskimi sankcjami personalnymi rosyjskiego dyplomaty.

W środę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łotwy wezwano Charge d'Affaires Rosji na Łotwie Olega Zykowa, któremu strona łotewska wyraziła kategoryczny protest w związku z "niedopuszczalną i prowokacyjną komunikacją publiczną prowadzoną od dawna" przez ambasadę Rosji, podała strona internetowa ministerstwa. Resort uznał, że rosyjskie przedstawicielstwo dyplomatyczne pogwałciło w ten sposób konwencję wiedeńską.

W związku z tym władze Łotwy miały udzielić "powtarzających się reprymend" rosyjskiej ambasadzie, podjęły decyzję o uznaniu jednego z pracujących w niej dyplomatów za persona non grata. Rosyjski dyplomata musi opuścić Łotwę do 10 kwietnia. Nie ujawniono danych personalnych niepożądanego pracownika rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.

Pan mer Lwowa, zanim zacznie podpowiadać Polakom, co powinni robić, mógłby zacząć od przeproszenia za upamiętnienie kierujących ludobójstwem na Polakach - oświadczył wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak był pytany w poniedziałek w Radiu Zet m.in. o incydent z rosyjską rakietą manewrującą i komentarz mera Lwowa w tej sprawie. Andrij Sadowy przekonywał, że normalne życie w Polsce toczy się dzięki broniącej się Ukrainie. Sugerował też, że Polacy powinni zestrzelić rosyjską rakietę, która znalazła się w polskiej przestrzeni powietrznej.

Według posła Konfederacji, Andrij Sadowy zdaje sobie sprawę, że strzelanie do rosyjskiego pocisku oznaczałoby bezpośrednie zaangażowanie się w wojnę.

W zeszłym roku w Hiszpanii zatrzymano 90 osób pod zarzutem działań na rzecz dżihadystycznych organizacji terrorystycznych, głównie Al-Kaidy i Państwa Islamskiego - wskazuje najnowszy raport hiszpańskiego Departamentu ds. Bezpieczeństwa Narodowego (DSN).

Najnowszy raport  DSN był cytowany przez media we wtorek. Zwrócono w nim uwagę na rosnącą liczbę dżihadystów stanowiących zagrożenie terrorystyczne. Wskazano, że część z nich uległa radykalizacji w więzieniach.

Zawarte w dokumencie dane hiszpańskiego MSW wskazują, że w 2021 r. i 2022 r. zatrzymano w Hiszpanii odpowiednio 40 i 53 dżihadystów, a w ubiegłym roku - 90. Kierownictwo DSN uważa, że rosnąca liczba dżihadystów w Hiszpanii to efekt nie tylko skuteczności organizacji terrorystycznych w werbowaniu nowych członków, lecz także słabości procesu resocjalizacji w aresztach.

Zmarł ksiądz prałat Roman Kneblewski. Informacje o śmierci kapłana przekazała w środę Diecezja Bydgoska. Ksiądz prałat wspierał portal Kresy.pl, należał do grona jego Honorowych Darczyńców.

Ksiądz prałat dr Roman Adam Kneblewski był emerytowanym kapłanem diecezji bydgoskiej. Urodził się 26 marca 1952 roku w Bydgoszczy. Do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie wstąpił 11 czerwca 1983 roku. Święcenia diakonatu przyjął 10 maja 1987 roku, a prezbiteratu 28 października 1988 roku w Gnieźnie z rąk bp. Jana Czerniaka.

Jako wikariusz pracował w bydgoskich parafiach św. Jadwigi Królowej (1988-1990) oraz św. Marcina i Mikołaja (1990-1992). Był proboszczem parafii: św. Doroty w Strzałkowie (2000-2003), Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim (2003-2007), Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim (2007-2010) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy (2010-2019).

Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB) Aleksandr Bortnikow oświadczył, że za atakiem terrorystycznym na salę koncertową pod Moskwą stoją Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Ukraina.

We wtorek szef FSB Aleksandr Bortnikow uczestniczył w poszerzonym posiedzeniu biura rosyjskiego prokuratora generalnego. Po wyjściu ze spotkania dziennikarze zapytali go m.in., czy jego zdaniem za piątkowym atakiem terrorystycznym na salę koncertową w Krasnogorsku pod Moskwą mogą stać USA, Wielka Brytania i Ukraina.

porwany użyciem berlina Niemcy przyznały Żydom odszkodowanie za masakrę z 1941 r. w Rumunii

Lokalne niemieckie władze z Brandenburgii zamierzają utworzyć na Wyspie Odrzańskiej, przy granicy z Polską, ośrodek deportacyjny dla migrantów.

Jak podała regionalna niemiecka rozgłośnia RBB, w poniedziałek powiat Maerkisch-Oderland oraz kraj związkowy Brandenburgia przedstawiły plany stworzenia ośrodka dla oczekujących na deportację migrantów. Miałby on powstać na Wyspie Odrzańskiej na granicy z Polską, w dawnych koszarach sowieckich. Władze chcą postawić tam kontenery mieszkalne dla około 200 osób. W ośrodku przebywaliby cudzoziemcy, których wnioski o azyl w Niemczech zostały odrzucone. Wyspa znajduje się w rejonie Kostrzyna, niedaleko mostu na Odrze.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 40 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
5%