Znana z antychińskiej polityki Litwa próbuje zmobilizować inne państwa Unii Europejskiej do wysłania wspólnej delegacji na Tajwan.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Čmilytė-Nielsen zapowiada, że spróbuje zgromadzić delegację przewodniczących parlamentów UE, jaka miałaby się udać na Tajwan, jak zrelacjonował w środę portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.

„Otrzymałam zaproszenie od przewodniczącego [parlamentu władz na Tajwanie], który niedawno odwiedził Wilno z delegacją. Spotkałam się z nim, zjedliśmy obiad, rozmawialiśmy o sytuacji na Tajwanie, o współpracy kulturalnej i gospodarczej. Myślę, że biorąc pod uwagę obecną sytuację, sensowne byłoby zebranie poparcia, aby zbudować większą grupę przewodniczących parlamentów państw członkowskich UE, którzy mogliby wybrać się na Tajwan, aby pójść w ślady [przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy] Pelosi” - litewska polityk powiedziała w środowym wywiadzie dla radia Žinių Radijas.

Ambasada Uzbekistanu w Moskwie ostrzegła obywateli swojego kraju mieszkających w Rosji o poważnych reperkusjach za przyłączenie się do trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej. (więcej…)

W odpowiedzi ma chińskie manewry faktycznie blokujące dostęp do Tajwanu, władze w Tajpej zarządziły własne ćwiczenia wojskowe.

Napięcia wokół Tajwanu nie maleją. By zamanifestować wolę oporu wobec władz chińskich władze w Tajpej nakazały rozpoczęcie ćwiczeń własnych sił zbrojnych. Rozpoczęły się one we wtorek w rejonie Pingtung, jak podała telewizja France24.

Ćwiczenia mają trwać do czwartku. Zaangażowanych w nie będzie kilkuset żołnierzy, którzy wykorzystają około 40 haubic. Artyleria ma ostrzeliwać cele wyznaczane przez ćwiczebne flary, co ma być symulacją obrony wyspy przed inwazją.

Musimy pokonać zagrożenie imperializmem w UE. Potrzebujemy głębokiej reformy, która przywróciłaby dobro wspólne i równość na pierwsze miejsce wśród zasad Unii - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w poniedziałek na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator". "Mamy do czynienia z formalną demokracją, a de facto oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi" - zaznaczył, wskazując na Niemcy i Francję.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że wojna na Ukrainie obnażyła prawdę nie tylko o Rosji, ale też o UE, która nie chciała słuchać ostrzeżeń płynących m.in. z Polski. "Wielu nie chciało dostrzec, że państwo Władimira Putina nadal ma imperialistyczne zapędy. Teraz muszą zmierzyć się z faktem, że w Rosji odżyły demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm, totalitaryzm. Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Europejscy przywódcy dali się zwabić Władimirowi Putinowi. W następstwie inwazji na Ukrainę są w szoku" - wskazał Morawiecki.

Jego zdaniem powrót imperializmu Rosji nie powinien dziwić, ponieważ przez prawie dwie dekady odbudowywała swoją pozycję na oczach Zachodu. "Ten zaś, zamiast zachować rozsądną czujność, zapadł w geopolityczną drzemkę i wolał nie widzieć problemu niż zawczasu stawić mu czoło" - wskazał.

Politycy Konfederacji podkreśli w środę podczas konferencji prasowej, że zarówno Polski Ład (Nowy Ład), jak i Krajowy Plan Odbudowy poprzedzały efektowne kampanie promocyjne, a Polacy do tej pory nie poznali ich kosztów. "Dziś widzimy, że zarówno Krajowy Plan Odbudowy, jak i Polski Ład, okazały się być gigantycznym fiaskiem rządu Prawa i Sprawiedliwości, gigantyczną porażką i kompromitacją" - oświadczył Bartosz Bocheńczak (Konfederacja, KORWiN)  "Ta propaganda sukcesu szerzyła się na naszych ulicach, a za to wszystko zapłaciliśmy my, Polacy" - dodał. "Czy cała ta akcja propagandowa miała sens?" - zapytał poseł Michał Urbaniak (Konfederacja, Ruch Narodowy). "770 miliardów. Tę kwotę sprzedawał Polakom właśnie rząd w ramach kampanii bilboardowych, w ramach objazdów ciężarówek, informacji w telewizjach, w ramach informacji w radio" - dodał. Zapowiedział złożenie interpelacji w tej sprawie.

Przedstawiciele Konfederacji przypomnieli, że oba programy zostały poprzedzone szeroką kampanią promocyjną. "Polski Ład od samego początku okazał się klapą. Największa reforma podatków w historii okazała się największym chaosem w historii polskiego systemu podatkowego. (...) Pracownicy wielu sektorów gospodarki, nauczyciele, pracownicy budżetówki, mundurowi (...), okazało się na samym początku, że mają mniejsze pensje" - wskazał Bartosz Bocheńczak. "Także emeryci zdziwili się, gdy otrzymali swoje emerytury, które były również mniejsze" - dodał. "Natomiast przedsiębiorcy, okazało się, że muszą płacić więcej" - wskazał.

Zwrócił uwagę na chaos informacyjny, który towarzyszył ustawom wprowadzanym w ramach Polskiego Ładu.

Dwóch Palestyńczyków zginęło w rajdzie izraelskiego oddziału na dom w Nablusie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Mimo, że w niedzielę weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a paletyńskim Islamskim Dżihadem, ten pierwszy kontynuował uderzenia na palestyńskich bojowników w Strefie Gazy. Jednak operacje zostały rozciągnięte także na Zachodni Brzeg Jordanu. Jedną z akcji przeprowadzono w mieście Nablus.

"Izraelska armia i siły specjalne otaczają dom poszukiwanego w Nablusie. Doszło do wymiany ognia” – oświadczyło izraelskie wojsko. Portal tureckiej telewizji TRT World opisał skutki wtorkowego starcia. Zginęło dwóch Palestyńczyków, a co najmniej 30 zostało rannych. Jednym z zabitych ma być dowódca Brygad Męczenników Al-Aksy w mieście Adham al-Nabulsi. Organizacja jest militarnym skrzydłem organizacji Fatah, nie Islamskiego Dżihadu. Fatah to organizacja założona przez Jasira Arafata, główna siła Organizacji Wyzwolenia Palestyny, administrująca częścią Zachodniego Brzegu w ramach izraelskiej okupacji regionu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 593 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
82%