Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej (AEOI) twierdzi, że w ramach wysiłków na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju Irańczycy zamierzają zbudować więcej elektrowni jądrowych.

Przemawiając w poniedziałek podczas wizyty w pierwszym bloku elektrowni jądrowej Bushehr w południowym Iranie, szef AEOI Mohammad Eslami podkreślał znaczenie tej isntalacji dla systemu energetycznego Iranu. „W [irańskim roku kalendarzowym] 1402, który zakończył się 20 marca, obchodziliśmy 10 rok produkcji energii elektrycznej w elektrowni atomowej Buszehr. Według faktów i liczb w ciągu ostatniej dekady w elektrowni tej wyprodukowano 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej" - słowa urzędnika zacytował we wtorek portal telewizji PressTV.

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej podkreślił, że wytworzenie tak wysokiego poziomu energii jądrowej pozwoliło krajowi zaoszczędzić 103 miliony baryłek ropy naftowej, co przeliczył na ponad 8 miliardów dolarów zużycia paliw kopalnych. „Wytwarzając 63 miliardy kilowatogodzin energii jądrowej, elektrownia jądrowa Buszehr była w stanie pokryć czterokrotnie koszty jej budowy” – powiedział Eslami.

Grecja może przekazać Ukrainie system obrony powietrznej Patriot w zamian za „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA – podają media.

Jak podała ukraińska agencja Unian, powołując się na grecki serwis Pronews, Grecja może przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot, jeśli otrzyma w zamian „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA. Pronews powołuje się na swoje źródła w grecki rządzie.

Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych AGM-88G AARGM-ER, o zasięgu 300 km. Broń ta jest przeznaczona do przełamywania zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

W środę należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) podała, że Departament Stanu USA wyraził formalną zgodę na sprzedaż Polsce 360 nowoczesnych rakiet przeciwradarowych o zwiększonym zasięgu AARGM-ER po maksymalnej cenie 1,275 mld dol.

W pobliżu zniszczonych placówek medycznych w Nasser i Al Shifa w Gazie miały zostać znalezione masowe groby zawierające setki ciał. Doniesienia medialne wskazują, że niektóre z pochowanych ciał miały związane ręce i nogi oraz ślady świadczące o torturach. Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk wezwał do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w tej sprawie.

Palestyńskie władze poinformowały w niedzielę, że po wycofaniu izraelskich wojsk, w szpitalu Nassera w Khan Younis znaleziono około 200 ciał cywili. Znaleziono je także w placówce medycznej Al Shifa w Gazie. Zwłoki miały zostać odkryte podczas minionego weekendu. We wtorek Al Jazeera poinformowała, że łącznie znaleziono już 310 ciał.

Ekshumacje trwają od soboty, a ostateczna liczba może być znaczenie wyższa.

52-letni obywatel Kazachstanu został skazany na ograniczenia wolności za zamieszczenie nagrania sprzętu wojskowego i sugerowanie, że jest on kierowany w związku ze starciem strażników granicznych jego państwa i Rosji.

Proces odbywał się w Kustanaju, stolicy północnego obwodu Kazachstanu graniczącego z Rosją. Etniczni Rosjanie stanowią 40,9 proc. mieszkańców regionu minimalnie przewyższając liczebnością etnicznych Kazachów. Skazany to mieszkaniec tego miasta. We wrześniu 2023 r. nagrał konwój pojazdów kazachstańskihc sił zbrojnych, informując, że podąża on na granicę. „To jest w Kustanaju, przy trasie Fiodorowskiej. Na granicy Kazachstanu doszło do konfliktu pomiędzy funkcjonariuszami straży granicznej w Karabałyku. Mówią, że strona rosyjska coś zrobiła, albo strzeliła... No to tam jadą. Horror, w Kustanaju zaczęła się wojna” – mężczyzna dodał taki komentarz do nagrania.

Skazany umieścił takie nagranie wraz ze swoimi komentarzami na czacie grupowym WhatsApp, inny użytkownik umieścił je później na serwisie YouTube, jak opisał w środę portal Fergana.

Sąd Miejski w Syktywkarze wydał zaocznie nakaz aresztowania znanego rosyjskiego opozycjonisty i dawnego szachowego arcymistrza Garriego Kasparowa.

Decyzją sądu stolicy syberyjskiego regionu - Republiki Komi zaocznie areszt tymczasowy nałożono także na byłego członka Dumy Państwowej Giennadija Gudkowa, działaczkę na rzecz ochrony środowiska Jewgieniję Czirikowo i Iwanę Tiutrinę, uznanych już w Rosji za zagranicznych agentów i figurujących na liście ekstremistów oraz terrorystów.

Jak podaje agencja informacyjna Interfax wymiar tymczasowego aresztu dla trójki opozycjonistów to dwa miesiące od ich zatrzymania, lub od momentu przekazania do Rosji przez inne państwo. W sprawie kompetentny jest sąd Komi ponieważ to właśnie regionalny wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa prowadzi postępowanie w sprawie Kasparowa, Gudkowa, Czirikowo i Tiutrinowej.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%