Senat USA opowiedział się w środę za dalszym procedowaniem rezolucji zobowiązującej rząd USA do wycofania amerykańskiego wsparcia dla koalicji, która pod przewodem Arabii Saudyjskiej prowadzi wojnę w Jemenie.

Jak pisze Foreign Policy, w środowym głosowaniu projekt rezolucji poparło 63 senatorów przy 37, którzy byli przeciw. Było to pierwsze z trzech głosowań potrzebnych do przyjęcia rezolucji. Zdaniem FP duża przewaga zwolenników zakończenia amerykańskiego wsparcia dla wojny w Jemenie odzwierciedla szerokie zaniepokojenie rolą Ameryki w tej wojnie i oburzenie senatorów z powodu bezkrytycznego podejścia administracji Trumpa do Arabii Saudyjskiej po zamordowaniu Dżamala Chaszukdżiego w saudyjskim konsulacie w Istambule.

Głosowanie odbyło się tuż po briefingu w Senacie, na którym sekretarz stanu Mike Pompeo i sekretarz obrony James Mattis próbowali przekonywać, że amerykańskie wsparcie dla sił koalicji jest sprawą krytyczną dla zwalczania terroryzmu oraz wpływów Iranu w regionie. Zdaniem większości senatorów przedstawione argumenty były słabe, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach późniejszego głosowania.

Przed głosowaniem Biały Dom wydał oświadczenie, w którym zapowiedział zawetowanie rezolucji, jeśli zostanie ona przyjęta. Zdaniem administracji Trumpa rezolucja opiera się na wątpliwych przesłankach, ponieważ siły USA nie walczą w Jemenie, lecz tylko udzielają wsparcia jednej z walczących stron.

Jak napisała telewizja Al-Jazeera, powołując się na Centre for International Policy, pięciu z 37 senatorów głosujących przeciw projektowi rezolucji – Roy Blunt, John Boozman, Richard Burr, Mike Crapo i Tim Scott – w latach 2016-2017 otrzymywało wsparcie finansowe od firm reprezentujących interesy Arabii Saudyjskiej. W sumie według oficjalnych danych w roku 2017 saudyjskie władze wydały 24 mln dolarów na lobbying w USA.

PRZECZYTAJ: Bernie Sanders chce wymusić głosowanie w Senacie ws. zakończenia wsparcia USA dla działań wojennych w Jemenie

Kresy.pl / Foreign Policy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply