Biały Dom zaprzecza, że zabronił dyrektor CIA, Ginie Haspel, zeznawać na zamkniętej sesji w amerykańskim Senacie.

Pompeo i Mattis poinformują amerykańskich senatorów o najnowszych wydarzeniach związanych z Arabią Saudyjską. Wielu senatorów, w tym Republikanów i sojuszników prezydenta Donalda Trumpa, nie zgadza się ze stanowiskiem Białego Domu w sprawie zabójstwa dysydynckiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego, które to zabójstwo, według oceny CIA, zostało wykonane na rozkaz księcia Mohammada Bin Salmana.

Trump oświadczył w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone pozostaną “niezłomnym partnerem” Arabii Saudyjskiej i poddał w wątpliwość ocenę CIA, że Mohammad Bin Salman wiedział o planie zabicia Chaszukdżiego w zeszłym miesiącu w konsulacie saudyjskim w Stambule. Portal Axios informował wczoraj, że Biały Dom miał zabronić Ginie Haspel wzięcia udziału w briefingu z Mattisem i Pompeo, pomimo tego, że senator Bob Corker, republikański przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, oznajmił w tym miesiącu, że chciałby, aby Pompeo, Mattis i Haspel przybyli do Kapitolu na tajny briefing senacki. Biały Dom zaprzecza, że nie zgodził się na udział Haspel.

Przypomnijmy, że senator Bernie Sanders chce wymusić w tym tygodniu głosowanie w Senacie w sprawie zakończenia amerykańskiego zaangażowanie po stronie Arabii Saudyjskiej w wojnie w Jemenie. Rezolucja przedstawiona przez senatora Sandersa zobowiązuje prezydenta Donalda Trumpa do wycofania w przeciągu 30 dni wszystkich amerykańskich oddziałów, które działają w Jemenie lub których działalnośc ma wpływ na sytuację w tym kraju, chyba, że prowadzą bezpośrednią walkę z Al-Kaidą.

kresy.pl / reuters / axios

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply