Turecki portal Hürriyet Daily News informuje, że Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ma dowód na to, że książe Mohammad Bin Salman wydał rozkaz „uciszenia” dysydenckiego dziennikarza saudyjskiego Dżamala Chaszukdżiego, zabitego w październiku w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Informację jako pierwszy podał turecki dziennikarz HDN, Abdulkadir Selvi, według którego „dyrektorka CIA Gina Haspel 'zasygnalizowała’ podczas swojej podróży do Ankary w zeszłym miesiącu istnienie nagrania podsłuchanej rozmowy telefonicznej między księciem Mohammadem [Bin Salmanem] a jego bratem Chaledem Bin Salmanem, który jest ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych”.

Powołując się na anonimowe źródła, najprawdopodobniej z tureckich służb, Selvi ujawnił, że saudyjski książe koronny i jego brat omawiali w swojej rozmowie „dyskomfort”, który był skutkiem pracy dziennikarskiej Chaszukdżiego, krytycznej wobec polityki Rijadu. „Mówi się, że książę koronny dał polecenie jak najszybszego uciszenia Dżamala Chaszukdżiego, a instrukcja ta została przechwycona podczas podsłuchu CIA. Mordertstwo, które następnie miało miejsce, jest ostatecznym potwierdzeniem tej instrukcji” – stwierdził Selvi. Turecki dziennikarz podkreślił równieże, że CIA jest w posiadaniu innych nagrań w tej sprawie, które mogą być dowodem w potencjalnym międzynarodowym śledztwie.

Według Selviego, przed swoją śmiercią, Chaszukdżiemu kazano wysłać bliżej nieokreśloną informację swojemu synowi pod groźbą siłowego przerzucenia do Arabii Saudyjskiej. Chaszukdżi nie zgodził się na to żądanie i doprowadziło to do kłótni, w wyniku której został zabity poprzez uduszenie „sznurem lub plastikową torbą”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef saudyjskiego MSZ odrzuca ocenę CIA ws. zabójstwa Chaszukdżiego

kresy.pl / Hürriyet Daily News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz