Turecki portal Hürriyet Daily News informuje, że Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ma dowód na to, że książe Mohammad Bin Salman wydał rozkaz „uciszenia” dysydenckiego dziennikarza saudyjskiego Dżamala Chaszukdżiego, zabitego w październiku w saudyjskim konsulacie w Stambule.

Informację jako pierwszy podał turecki dziennikarz HDN, Abdulkadir Selvi, według którego „dyrektorka CIA Gina Haspel ‚zasygnalizowała’ podczas swojej podróży do Ankary w zeszłym miesiącu istnienie nagrania podsłuchanej rozmowy telefonicznej między księciem Mohammadem [Bin Salmanem] a jego bratem Chaledem Bin Salmanem, który jest ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych”.

Powołując się na anonimowe źródła, najprawdopodobniej z tureckich służb, Selvi ujawnił, że saudyjski książe koronny i jego brat omawiali w swojej rozmowie „dyskomfort”, który był skutkiem pracy dziennikarskiej Chaszukdżiego, krytycznej wobec polityki Rijadu. „Mówi się, że książę koronny dał polecenie jak najszybszego uciszenia Dżamala Chaszukdżiego, a instrukcja ta została przechwycona podczas podsłuchu CIA. Mordertstwo, które następnie miało miejsce, jest ostatecznym potwierdzeniem tej instrukcji” – stwierdził Selvi. Turecki dziennikarz podkreślił równieże, że CIA jest w posiadaniu innych nagrań w tej sprawie, które mogą być dowodem w potencjalnym międzynarodowym śledztwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według Selviego, przed swoją śmiercią, Chaszukdżiemu kazano wysłać bliżej nieokreśloną informację swojemu synowi pod groźbą siłowego przerzucenia do Arabii Saudyjskiej. Chaszukdżi nie zgodził się na to żądanie i doprowadziło to do kłótni, w wyniku której został zabity poprzez uduszenie „sznurem lub plastikową torbą”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef saudyjskiego MSZ odrzuca ocenę CIA ws. zabójstwa Chaszukdżiego

kresy.pl / Hürriyet Daily News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz