Adel Dżubejr, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, skrytykował raport CIA na temat okoliczności zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego

Jak informuje telewizja MSNBC, ocena CIA, która została ujawniona w ubiegłym tygodniu, obciąża księcia Mohammada Bin Salmana (MBS) za zabójstwo Chaszukdżiego i jasno podważa twierdzenia Rijadu, że książe nie miał z zabójstwem nic wspólego. Przypomnijmy, że Chaszukdżi został zamordowany, najprawdopodobniej przez członków saudyjskich służb, w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku br.

Trump omówił ocenę CIA telefonicznie z dyrektorem agencji, Giną Haspel i sekretarzem stanu Mike Pompeo podczas lotu do Kalifornii w sobotę, poinformowała rzeczniczka Białego Domu, Sarah Huckabee Sanders.

Ocenił jednak, że ocena CIA jest „przedwczesna” i że we wtorek otrzyma sprawozdanie z tej sprawy. Nie wiadomo jednak, kto będzie autorem sprawozdania.

Trump powiedział także, iż ocena CIA, że MBS był odpowiedzialny za zabójstwo było „możliwe”. Słowa te padły kilka godzin po tym, jak Departament Stanu poinformował, że Waszyngton nadal pracuje nad ustaleniem odpowiedzialności za śmierć Chaszukdżiego, felietonisty Washington Post.

Według saudyjskiego szefa MSZ, raport CIA jest jedynie “oceną” i nie przedstawia żadnych ostatecznych konkluzji. “My, w królestwie, wiemy, że takie zarzuty dotyczące księcia koronnego nie mają podstaw w prawdzie i kategorycznie je odrzucamy” – oznajmił Dżubejr o oświadczeniu.

Dżubejr był również pytany o komentarze tureckiego prezydenta Tayyipa Erdogana, że rozkaz zabicia Chaszukdziego pochodził od najwyższego poziomu saudyjskiego kierownictwa, ale prawdopodobnie nie od samego króla Salmana, co miało sugerować, że rozkaz wydał książe Mohammad Bin Salman. “”Już zapytaliśmy władze tureckie na najwyższym szczeblu o sens tych komentarzy i potwierdzili nam kategorycznie, że nie mieli na myśli księcia koronnego w tych komentarzach” – powiedział.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reuters: zabicie Chaszukdżiego skomplikowało plany utworzenia arabskiego NATO

kresy.pl / reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply