Arabia Saudyjska zawiesiła w czwartek możliwość odbywania pielgrzymek do świętych miejsc – informuje portal Middleeasteye. Ma to zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jak pisze middleeasteye, Arabia Saudyjska zawiesiła możliwość wchodzenia na swoje terytorium pielgrzymom i turystom z krajów, w których rozprzestrzenia się koronawirus. Zakaz objął 22 kraje i terytoria: Afganistan, Azerbejdżan, Chiny, Honk Kong, Indonezję, Iran, Włochy, Japonię, Kazachstan, Makau, Malezję, Pakistan, Filipiny, Singapur, Somalię, Południową Koreę, Syrię, Tajwan, Tajlandię, Uzbekistan, Wietnam i Jemen.

Minister Spraw Zagranicznych powiedział, że zawieszenie jest czasowe. Nie podał jednak czy przewiduje datę ponownego otwarcia granic. W Arabii Saudyjskiej nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku zachorowania z powodu śmiertelnego wirusa.

O sytuacji na świecie i przygotowaniach innych państw na koronawirusa informujemy na naszym portalu. Jak zadeklarował w poniedziałek Rumuński sekretarz stanu Nel Tetaru, odpowiedzialny za ochronę przed wirusem, żadna z osób powracających z Włoch, samolotem lub samochodem, nie będzie w stanie uniknąć czternastodniowej kwarantanny.

Na lotnisku w Bukareszcie wszyscy pasażerowie przybywający z dotkniętych koronawirusem włoskich obszarów, będą obsługiwani za pomocą osobnego terminalu. Będą także zobligowani do wypełnienia krótkiego kwestionariusza z danymi identyfikacyjnymi i innymi istotnymi informacjami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak już pisaliśmy, na Litwie z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się w północnych Włoszech koronawirusa, w poniedziałek została zwołana Państwowa Komisja ds. Sytuacji Ekstremalnych. Podczas posiedzenia omawiano możliwe środki zapobiegawcze w celu ochrony kraju przed wirusem.

Również w poniedziałek, na briefingu wiceminister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko poinformował, że u osób, które przyjadą na Ukrainę z Włoch, podczas odprawy granicznej będzie mierzona temperatura. Innych środków bezpieczeństwa na granicach Ukraina obecnie nie zamierza wprowadzać.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również kraje Bliskiego Wschodu są dotknięte wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie wynosi już 26 przypadków. Zagrożenie jest na tyle duże, że władze odwołały tradycyjne modlitwy w wielu miastach.

Teheran przedłużył podjęte środki bezpieczeństwa, zakaz imprez masowych i zamknięcie kin zostanie utrzymane przynajmniej przez kolejny tydzień. Śmiertelność wśród irańskich przypadków koronawirusa wynosi około 10%, to znacznie więcej niż światowa średnia (3%).

Mike Ryan, szef programu nagłych wypadków Światowej Organizacji Zdrowia, twierdzi że sytuacja musi być spowodowana “niezauważeniem momentu przeniknięcia wirusa do Iranu”. Według niego, problem Iranu może być większy niż to co jest teraz obserwowane.

Kresy.pl/Middleeasteye

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply