Grupa napastników wrzuciła zapalający pakunek do klasy w palestyńskiej szkole w wiosce Einabus. Pracownicy szkoły twierdzą, że byli to żydowscy koloniści z pobliskiego nielegalnego żydowskiego osiedla.

Do próby podpalenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Do klasy wrzucony został płonący przedmiot, relacjonuje portal Middle East Eye, który zamieścił też zdjęcia miejsca zdarzenia. Doszło do pewnych zniszczeń ale koktajl Mołotowa nie wywołał pożaru całego budynku. Na jego ścianach napastnicy namalowali sprejem napisy w języku hebrajskim. Znalazły się wśród nich obraźliwe określenia Arabów oraz groźby zabójstw i podpalania arabskich domów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wicedyrektor palestyńskiej szkoły w Einabusie Rateb Nassar twierdzi, że ataku dokonali żydowscy osadnicy z osiedla Yitzhar. „Ten atak spowodował poważne komplikacje w dniu nauki, nauczyciele są zdenerwowani, a uczniowie przestraszeni… Mimo tego przeprowadziliśmy lekcje jak zwykle” – powiedział Nassar.

Middle East Eye kwalifikuje działanie osadników z Yitzhar jako jeden z tak zwanych ataków „price tag”. Polegają one na aktach znieważania i wandalizmu, które mają zastraszyć lokalnych Palestyńczyków i skłonić ich do poszukania sobie innego miejsca do zamieszkania. Działania takie są nagminnie prowadzone przez żydowskich osadników. Według izraelskiego dziennika „Haaretz” liczba takich ataków wzrosła z 140 w 2017 r. do 500 w 2018 r. W zeszłym tygodniu koloniści podpalili meczet w wiosce Szarafat na przedmieściach Wschodniej Jerozolimy. Tam również naniesiono wyrażające wrogość wobec Arabów napisy.

Nasar twierdzi też, że żydowscy koloniści próbowali już zniszczyć szkołę we wrześniu 2019 r. Doszło wówczas do zamieszek z mieszkańcami Einabusu i interwencji izraelskiej armii.

„Ci osadnicy i ataki w warunkach okupacji nie zastraszą narodu palestyńskiego i nie przerwą procesu nauczania” – skomentował dla palestyńskiej agencji informacyjne Wafa Naser Abu Karsz, minister edukacji we władzach Autonomii Palestyńskiej.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w czasie wojny z 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach, które pod osłoną armii okupacyjnej są wyłączone spod zarządu władz Autonomii Palestyńskiej. Nieustanna rozbudowa nielegalnych osiedli żydowskich podważa możliwość powstania niezależnej Palestyny. Dzisiaj około 700 tysięcy Żydów, czyli jedna dziesiąta liczby zamieszkującej w sąsiednim Izraelu, żyje na palestyńskich terytoriach okupowanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykanie dokonali już w zeszłym roku złamania prawa międzynarodowego gdy prezydent USA Donald Trump uznał w marcu suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan, części terytorium Syrii okupowanej od 1967 r. Izraelczycy zapowiedzieli już kolonizację tego regionu.

middleeasteye.net/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz