Minister obrony Czech proponuje wystąpienie kraju z ONZ. To reakcja na przyjętą w piątek przez ONZ rezolucję o humanitarnym rozejmie w Strefie Gazy. Czeski premier skomentował w niedzielę apel swojej minister.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w piątek rezolucję o “humanitarnym rozejmie” w Strefie Gazy. Przedłożyła ją w imieniu państw arabskich Jordania. Nie potępiono w niej Hamasu i nie potwierdzono prawa Izraela do samoobrony. Zdaniem strony izraelskiej, nie wezwano też wyraźnie do uwolnienia 230 zakładników – pisze Jerusalem Post.

Rezolucję poparło 120 państw. Przeciw przyjęciu rezolucji zagłosowało 14 państw, m.in. Czechy, USA i Austria. Polska wraz z 44 innymi krajami wstrzymały się od głosu.

Szefowa resortu obrony Czech Jana Černochová wezwała Pragę do opuszczenia ONZ. “Dokładnie trzy tygodnie temu Hamas zamordował ponad 1400 Izraelczyków (…). I tylko 14 krajów, w tym nasz, wypowiedziało się jasno i zrozumiale przeciwko temu bezprecedensowemu atakowi terrorystycznemu dokonanemu przez terrorystów Hamasu! Wstydzę się za ONZ. Moim zdaniem dla Republiki Czeskiej nie ma miejsca w organizacji, która kibicuje terrorystom i nie szanuje podstawowego prawa do samoobrony. Wyjdźmy” – napisała czeska minister” – napisała czeska minister w sobotę na platformie X.

“Holokaust powrócił i nie możemy znów milczeć” – stwierdziła.

Przeczytaj: Izrael odmówił wiz pracownikom ONZ po krytyce ze strony szefa organizacji

Do jej słów odniósł się szef czeskiego rządu. Premier Petr Fiala oświadczył w niedzielę, że rozumie rozgoryczenie szefowej resortu, ale Czechy w ONZ pozostaną. “Rozumiem oburzenie minister rezolucją ONZ, która nie potępiła terroryzmu Hamasu w Izraelu. Czechy wraz z np. USA czy Austrią głosowały zgodnie z tym, za czym stoją w dłuższej perspektywie. Będziemy nadal promować nasze stanowisko w ONZ i przekonywać inne państwa o jego słuszności” – powiedział.

Zobacz także: Biały Dom: Izrael musi chronić ludność cywilną w Gazie i powstrzymać przemoc ze strony żydowskich osadników

jpost.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply