Premier Norwegii skrytykował działania Izraela w Strefie Gazy. Uważa, że są nieproporcjonalne i naruszają prawo międzynarodowe. “Granica ta została już dawno przekroczona” – oświadczył.

Szef norweskiego rządu Gahr Støre podkreślił w niedzielę, że trzy tygodnie temu potępił atak Hamasu na Izrael. Wyraził jednak opinię, że ​​reakcja Izraela zmierza teraz w złym kierunku. Jak wskazał, uznaje prawo Izraela do samoobrony, ale ważny jest sposób, w jaki jest ono realizowane.

“Prawo międzynarodowe wymaga, aby ogień był proporcjonalny, aby nie zapomnieć o ludności cywilnej, a granica ta została już dawno przekroczona” – powiedział, cytowany przez serwis nrk.no.

Jak dodał, jest przerażony widokiem “brutalnej wojny, która w nadmierny i niedopuszczalny sposób dotyka ludność cywilną, zwłaszcza dzieci”.

Norweski premier poparł pomysł przerw humanitarnych w działaniach wojennych, aby niezbędna pomoc mogła dotrzeć do Palestyny.

W niedzielę izraelskie wojsko poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin uderzyło 450 celów Hamasu w Strefie Gazy. Ataki Izraelczyków na palestyńską eksklawę zostały nasilone w nocy z piątku na sobotę.

Zobacz także: Biały Dom: Izrael musi chronić ludność cywilną w Gazie i powstrzymać przemoc ze strony żydowskich osadników

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków.

nrk.no / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply