Izraelskie siły powietrzne i lądowe wzmagają działania w Strefie Gazy, przekazał w piątek rzecznik izraelskiej armii.

„W ostatnich godzinach zintensyfikowaliśmy ataki w Gazie” – powiedział kontradmirał Daniel Hagari podczas konferencji prasowej. Jak dodał, siły powietrzne prowadzą szeroko zakrojone ataki na tunele i inną infrastrukturę.

Rzecznik prasowy izraelskiego wojska przekazał, że w piątkowy wieczór siły zbrojne Izraela “rozszerzyły swoją działalność”.

Lokalna firma telekomunikacyjna i Czerwony Półksiężyc podały, że na terytorium Palestyny ​​odcięto usługi internetowe i telefonię komórkową.

Jak w środę podał Wall Street Journal Izrael zgodził się odłożyć inwazję na Strefę Gazy, aby umożliwić Stanom Zjednoczonym rozmieszczenie tarczy antyrakietowej w regionie.

W artykule wskazano, że Pentagon pilnie pracuje nad wysłaniem prawie 12 systemów obrony powietrznej do miejsc, w których stacjonują wojska amerykańskie, w tym do Iraku, Syrii, Kuwejtu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby chronić je przed rakietami i rakietami.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael oskarża Amnesty International o antysemityzm i pracę dla Hamasu

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego terytorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków.

CZYTAJ TAKŻE: Delegacja Hamasu z wizytą w Moskwie

Jak informowaliśmy, minister obrony Izraela Jo’aw Galant powiedział na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu w Tel Awiwie, że obecna wojna będzie składać się z trzech faz, z których ostatnią będzie utworzenie nowego reżimu bezpieczeństwa w Strefie Gazy.

Według Galanta dotychczas trwała pierwsza faza wojny. „Jesteśmy w pierwszej fazie kampanii wojskowej obejmującej naloty, a później działania naziemne, mające na celu zniszczenie bojowników i uszkodzenie infrastruktury, aby pokonać Hamas” – powiedział szef izraelskiego MON.

Drugi etap – zaznaczył minister – będzie kontynuacją działań wojennych, ale z mniejszą intensywnością, gdyż wojska będą pracować nad „eliminacją komórek ruchu oporu”.

„Trzecim krokiem będzie utworzenie nowego reżimu bezpieczeństwa w Strefie Gazy, zdjęcie z Izraela odpowiedzialności za życie codzienne w Strefie Gazy oraz stworzenie nowej rzeczywistości bezpieczeństwa dla obywateli i mieszkańców Izraela z obszaru wokół Gazy”.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply