Delegacja Hamasu przebywa obecnie z wizytą w Moskwie, powiedziała w czwartek na cotygodniowej odprawie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

Jak przekazała agencja informacyjna Reuters, delegacja Hamasu przebywa obecnie z wizytą w Moskwie, powiedziała w czwartek na cotygodniowej odprawie rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, cytując źródło delegacji palestyńskiej, podała, że wśród osób odwiedzających Moskwę był starszy członek Hamasu Abu Marzook.

Zacharowa powiedziała także, że wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Baghiri Kani przebywa obecnie w Moskwie i prowadzi rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Michaiłem Gałuzinem. Baghiri Kani jest głównym negocjatorem nuklearnym Iranu.

Palestyński przywódca Mahmud Abbas odwiedzi wkrótce Moskwę i przeprowadzi rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, jak podali Rosjanie.

Informację taką przekazał specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji na Bliski Wschód i kraje afrykańskie, zastępca wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow, przemawiając w Cesarskim Prawosławnym Towarzystwie Palestyńskim, jak zrelacjonowała agencja informacyjna TASS.

„Mogę powiedzieć, że wkrótce on [Abbas] złoży oficjalną wizytę w Moskwie, będą prowadzone rozmowy z Władimirem Władimirowiczem [Putinem]” – powiedział wiceminister Bogdanow.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego terytorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply