Prozachodnia monarchia arabska, będąca jednym z głównych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie zdecydowała się obniżyć szczebel relacji z Izraelem.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych odwołuje swojego ambasadora w Tel Awiwie ze skutkiem natychmiastowym” – jordański resort przekazał w oświadczeniu, które zacytowała, za agencją Petra, TASS. Jordańska dyplomacja wskazała, że przyczyną tej decyzji są militarne działania Izraelczyków w Strefie Gazt i zadeklarowała, że jej przedstawiciel nie wróci do Tel Awiwu przed ich zakończeniem.

Agencja Petra podała, że także w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jordanii przekazało Izraelowi, że nie oczekuje w tej chwili powrotu jego ambasadora do Ammanu. Oznacza to obniżenie szczebla relacji dyplomatycznych między dwoma sąsiadującymi państwami.

Jordania jako jedno z niewielu państw arabskich, podpisała w 1994 r. traktat pokojowy z Izraelem. Państwo to jest jednym z najbliższych sojuszników USA w regionie. Jego relacje z Izraelem ochłodziły się jednak za rządów Binjamina Netanjahu.

7 października 2023 roku Hamas zaatakował Izrael. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. Bojownicy ujęli też dużą liczbę izraelskich wojskowych i cywilów. Wyrafinowana, przygotowana od roku operacja Hamasu obejmowała destant przy pomocy paralotni i łodzi. Bojownicy operowali do kilkudziesięciu kilometrów w głębi izraelskiego teryorium i byli stanie zajmować posterunki izraelskiej armii i komisariat policji w Sderot.

Hamas ujął łącznie około 220 izraelskich jeńców i zakładaników. Kilku z nich już zwolnił.

Izrael dość szybko rozpoczął bombardowania i ostrzał Strefy Gazy skąd Hamas wyprowadził atak. Działania Izraela pociągają za sobą dużą liczbę ofiar cywilnych. W toku działań izraelskich sił zbrojnych zginęło, według źródeł w Gazie, 8306 Palestyńczyków. Spośród nich 3457 ofiar śmiertelnych stanowią dzieci, a 2136 to kobiety. Izraelczycy odcięli też palestyńską eksklawę od wody, elektryczności, żywności i leków, z rzadka jedynie zezwalając na wjazd pomocy humanitarne z Egiptu.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply