W Izraelu specjalna bransoletka powiadomi służby, gdy osoba nosząca ją naruszy obowiązek izolowania się – to nowy program pilotażowy, który wprowadziły władze kraju. Urządzenie trafi do powracających z zagranicy osób.

Izraelski resort zdrowia ogłosił w ubiegłą środę, że uruchomi program pilotażowy, który umożliwi osobom powracającym z zagranicy, które nie chcą poddawać się kwarantannie w hotelach rządowych, izolowanie się w domu za pomocą elektronicznej bransoletki – podał „Times of Israel”.

Program rozpoczął się od rozdysponowania bransoletek około 100 osobom. Bransoletki będą monitorować ich lokalizację, by upewnić się, że przestrzegają wytycznych ministerstwa zdrowia przez dwutygodniowy okres kwarantanny.

Jeśli ktoś zdejmie bransoletkę lub oddali się zbytnio od domowego monitora, system będzie natychmiast informował odpowiednie służby.

Bransoletka będzie monitorować lokalizację użytkowników za pomocą technologii Bluetooth i GPS, łącząc się z telefonem użytkowników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w Izraelu działają także certyfikaty, nazywane często paszportami, które wydaje się osobom zaszczepionym przeciw Covid-19. Wyłączają one spod części obostrzeń, są jednak niekiedy postrzegane jako dyskryminujące.

Tzw. zielony paszport, ostatecznie przemianowany na „zieloną przepustkę”, aby uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi, przysługuje w Izraelu tym osobom, które co najmniej tydzień wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki, a także ponad 700 tys. osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem. Ważność dokumentu wynosi sześć miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Izraelczycy posiadający „zieloną przepustkę” mogą od 21 lutego korzystać z siłowni i basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Sklepy, centra handlowe oraz targowiska są otwarte dla wszystkich. Część obiektów, m.in. hotele i niektóre synagogi, są dostępne jedynie po okazaniu indywidualnie wygenerowanego kodu QR (można go pobrać na telefon komórkowy lub otrzymać pocztą elektroniczną).

Zobacz także: Szefowa KE zapowiada propozycję dotyczącą tzw. paszportów szczepień

timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz