Komisja Europejska przedstawi w marcu propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień – oświadczyła w poniedziałek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać zielony cyfrowy paszport: w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny – powiedziała von der Leyen w czasie wideokonferencji z niemieckimi europosłami w Parlamencie Europejskim – informuje agencja „Reuters”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Certyfikaty, nazywane często paszportami, które wydaje się osobom zaszczepionym przeciw Covid-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części obostrzeń, są jednak w wielu krajach postrzegane są jako dyskryminujące – zwraca uwagę PAP. Od tygodnia zaświadczenia tego typu działają w Izraelu.

Tzw. zielony paszport, ostatecznie przemianowany na „zieloną przepustkę”, aby uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi, przysługuje w Izraelu tym osobom, które co najmniej tydzień wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki, a także ponad 700 tys. osobom, które przeszły zakażenie koronawirusem. Ważność dokumentu wynosi sześć miesięcy.

Izraelczycy posiadający „zieloną przepustkę” mogą od 21 lutego korzystać z siłowni i basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Sklepy, centra handlowe oraz targowiska są otwarte dla wszystkich. Część obiektów, m.in. hotele i niektóre synagogi, są dostępne jedynie po okazaniu indywidualnie wygenerowanego kodu QR (można go pobrać na telefon komórkowy lub otrzymać pocztą elektroniczną).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Bloomberg: Bez szczepienia na Covid-19 możemy mieć problem z lotem za granicę

PAP przypomina, że w czwartek szefowa KE zaapelowała o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, aby zdążyć do lata. Wyraziła opinię, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19. Wyraziła opinię, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

reuters.com / pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz