Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) pracuje nad mobilną aplikacją Travel Pass. Miałaby ona pozwolić podróżnym wykazać, że nie są zakażeni koronawirusem. Jest to kolejna próba stworzenia tzw. paszportów covidowych, które miałyby doprowadzić do ożywienia międzynarodowego transportu.

Aplikacja miałaby zawierać wyniki testu na Covid-19 oraz dowód szczepienia na koronawirusa. Miałaby przypominać także zasady sanitarne związane z przekraczaniem granic w poszczególnych krajach, a także informacje na temat najbliższego laboratorium, gdzie można wykonać test – pisze agencja „Bloomberg”.

Jeszcze w tym roku testowanie aplikacji rozpocznie się w British Airways. W pierwszym kwartale 2021 roku trafi na urządzenia Apple, a na systemy Android w kwietniu 2021 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: COVID-19: brytyjska szczepionka mniej skuteczna, ale tańsza i łatwiejsza w przechowywaniu

Przy okazji przekraczania granicy podróżni będą mogli pokazać swój stan zdrowia lub zaprezentować specjalny kod QR, który będzie skanowany na granicy przez odpowiednie służby.

Aplikacja ma być darmowa dla pasażerów i rządów. Linie lotnicze będą płaciły za każdego pasażera niewielką opłatę. Program ma zostać oparty na istniejącym już systemie IATA Timatic, służącym do weryfikacji dokumentów. Będzie także wykorzystywał technologię blockchain.

Murray Hayden, szef produktów ds. bezpieczeństwa i pasażerów w IATA zapewnił, że aplikacja nie będzie przechowywała danych pasażerów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemiecki minister spodziewa się szczepionki na koronawirusa już w tym roku

Agencja podkreśla, że zdaniem przedstawicieli niektórych linii lotniczych, szczepienia na Covid-19 powinny być koniecznym warunkiem dla pasażerów, którzy chcą podróżować za granicę.

bloomberg.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    turkuc_podjadek :

    „Agencja podkreśla, że zdaniem przedstawicieli niektórych linii lotniczych, szczepienia na Covid-19 powinny być koniecznym warunkiem dla pasażerów, którzy chcą podróżować za granicę.”

    Przecież szczepienie nie gwarantuje nabycia odporności. To chyba przeciwciała mogłyby być takim warunkiem, nie? Ale biznes szczepionkowy musi się kręcić, cóż z tego, że będą chcieli szczepić wszystkich, nawet tych, co przechorowali i są odporni. Business is business!