Jak podaje BBC, Uniwersytet w Okfordzie opublikował w poniedziałek dane na temat skuteczności opracowywanej brytyjskiej szczepionki na koronawirusa. Wynika z nich, że szczepionka jest mniej skuteczna od szczepionek Pfizera i Moderny, ale tańsza i łatwiejsza w przechowywaniu.

W masowych testach oksfordzkiej szczepionki wzięło udział 20 tys. ochotników – po połowie w Wielkiej Brytanii i w Brazylii. Odnotowano 30 przypadków COVID-19 w grupie, która otrzymała dwie dawki szczepionki oraz 100 przypadków u osób, które otrzymały placebo. Według badaczy z Oksfordu oznacza to 70-procentową skuteczność preparatu.

Według BBC wynik ten to „jednocześnie sukces i rozczarowanie”, ponieważ szczepionki firm Pfizer i Moderna wykazały 95-procentową ochronę. Wcześniej zakładano, że sukcesem będzie 50-procentowa skuteczność.

Brytyjska szczepionka ma być jednak znacznie tańsza od wynalazków Pfizera i Moderny, a także łatwiejsza w przechowywaniu i transporcie, ponieważ nie trzeba jej przechowywać w minus 70 stopniach Celsjusza – można ją trzymać w zwykłej lodówce.

BBC podaje, że są szanse na udoskonalenie szczepionki tak, by osiągnęła ona 90-procentową skuteczność.

Z wyników testów szczepionki zadowolony jest premier Boris Johnson, którego rząd zamówił już jej 100 mln dawek, wystarczających na zaszczepienie 50 mln ludzi. „Przed nami jeszcze dalsze kontrole bezpieczeństwa, ale to fantastyczne wyniki” – powiedział brytyjski premier.

Oksfordzka szczepionka musi zostać jeszcze zatwierdzona przez organy regulacyjne, które ocenią jej bezpieczeństwo, skuteczność i standardy produkcji. Proces ten ma nastąpić w najbliższych tygodniach.

Władze planują, by w pierwszej kolejności zaszczepić pensjonariuszy i personel domów opieki, a następnie pracowników służby zdrowia i osoby po 80. roku życia. Następnie miano by przystąpić do szczepienia kolejnych grup wiekowych.

Partner Oksfordu, firma AstraZeneca, przygotowuje się do wyprodukowania trzech miliardów dawek szczepionki na całym świecie. Łatwość jej przechowywania i transportu ma pozwolić na dotarcie z nią do każdego zakątka świata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Francuzi obiecują szczepionkę, której nie trzeba mrozić

Kresy.pl / bbc.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz