Władze Kanady ujawniły w poniedziałek podejrzenia swoich służb o zaangażowaniu państwa indyjskiego w zamach na działacza sikhijskiego ruchu separatystycznego.

We wtorek na stronie internetowej indyjskiego resortu dyplomacji ukazało się oświadczenie, w którym stwierdzono – “odrzucamy oświadczenie premiera Kanady w jej parlamencie, a także oświadczenie ich ministra spraw zagranicznych”. Podkreślono, iż “zarzuty dotyczące udziału rządu Indii w jakimkolwiek akcie przemocy w Kanadzie są absurdalne”.

“Jesteśmy demokratycznym państwem silnie przywiązanym do praworządności.” – zapewniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii. Uznając deklaracje Kanadyjczyków za “bezpodstawne” resort indyjski uznał, iż “mają na celu odwrócenie uwagi od terrorystów i ekstremistów z Khalistanu, którym zapewniono schronienie w Kanadzie”, którzy “w dalszym ciągu zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Indii”.

Jak podsumowano w oświadczeniu “działania rządu kanadyjskiego w tej sprawie budzą od dawna i nadal obawy”. Nowe Delhi oskarżył Kanadę o to, iż na jej terytorium Sikhowie pozwalają sobie “na szereg nielegalnych działań, w tym morderstwa, handel ludźmi i przestępczość zorganizowaną”. A to, że “kanadyjscy politycy otwarcie wyrazili współczucie dla takich elementów, pozostaje przedmiotem głębokiego zaniepokojenia”.

Indyjska dyplomacja zakończyła swoje oświadczenie apelem – “Wzywamy rząd Kanady do podjęcia szybkich i skutecznych działań prawnych przeciwko wszystkim elementom antyindyjskim działającym na jej terytorium”.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w poniedziałek w parlamencie, że kanadyjskie agencje wywiadowcze podejrzewają, że za zastrzeleniem 18 czerwca w Surrey w Kolumbii Brytyjskiej separatysty sikhijskiego Hardeepa Singha Nijjara mogło stać państwo indyjskie.

Sikhowie to grupa wyznaniowa, jaka uformowała się w XV wieku w Pendżabie. W drugiej połowie XX wieku, już w niepodległych Indiach, wśród grupy tej narosły tendencje separatystyczne. Część sikhów uważa na części terytorium Indii powinno powstać ich niepodległe państwo – Khalistan.

Czytaj także: Indie zlikwidowały autonomię Kaszmiru

mea.gov.in/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply