Izrael mianował ambasadora w Turcji

Ustanowienie przez Izrael przedstawiciela dyplomatycznego w Turcji w randze ambasadora jest najnowszym przejawem ocieplenia w relacjach między dwoma państwami.

Irit Lillian, doświadczona dyplomatka, która przez ostatnie dwa lata kierowała izraelską ambasadą w Ankarze w niższej randze, będzie nim w stopniu ambasadora, ogłosiło w poniedziałek izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Portal telewizji Al Jazeera przypomniał, że tym samym w Ankarze ambasador Izraela będzie urzędował po raz pierwszy od 2018 r.

W 2018 r. Turcja wycofała swojego ambasadora z Izraela i nakazała ambasadorowi Izraela wyjazd w proteście przeciwko zabiciu przez Izrael kilkudziesięciu Palestyńczyków w czasie protestów wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.

Jednak ciepłe przez dekady stosunki izraelsko-tureckie zaczęły się pogarszać już po zdobyciu władzy przez Recepa Tayyipa Erdogana i jego Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), otwartego krytyka traktowania Palestyńczyków przez Izrael, na premiera. Obecny prezydent Turcji właśnie za to ostro skrytykował w 2009 r. ówczesnego premiera Izraela Szimona Peresa na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Napięcia osiągnęły szczyt w 2010 roku, kiedy siły izraelskie zaatakowały turecki statek, który przedarł się przez izraelską blokadę, by dostarczyć pomoc humanitarną do administrowanej przez Hamas Strefy Gazy w ramach cywilnej flotylli, która wyruszyła właśnie z Turcji. Zginęło w tym incydencie dziewięciu tureckich aktywistów.

Jednak w ostatnim okresie Izrael i Turcja poczyniły starania, aby odbudować swoje relacje, ponieważ, według Al Jazeery, zmieniają się regionalne sojusze.

W ramach kroku w kierunku zbliżenia prezydent Izraela Izaak Herzog odwiedził Turcję w marcu tego roku, aby spotkać się z jej przywódcą. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przebywał pod koniec maja w Jerozolimie, co jego ówczesny odpowiednik Yair Lapid nazwał „nowym rozdziałem” w stosunkach dwustronnych.

Następnie w czerwcu Izrael i Turcja oficjalnie ogłosiły przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych, w tym wymianę ambasadorów.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply