Drony miały przylecieć z rejonu kontrolowanego przez antyasadowską opozycję wspieraną przez Turcję.

W związku z ustaleniem, iż atak dronów na dwie rosyjskie bazy wojskowe w Syrii nastąpił z obszarów zajętych przez wspieraną przez Turcję „umiarkowaną opozycję”, rosyjskie ministerstwo obrony skierowało do szefa sztabu generalnego tureckiej armii oraz szefa tureckiego wywiadu specjalne pismo – wynika z artykułu opublikowanego w środę na stronie Krasnej Zwiezdy, oficjalnego organu rosyjskich sił zbrojnych.

W liście wskazano na konieczność wypełniania przez Ankarę powziętych zobowiązań „mających na celu zapewnienie zaprzestania działań bojowych przez podległe formacje zbrojne i aktywizację prac nad ustanowieniem punktów obserwacyjnych w strefie deeskalacji ‚Idlib’ w celu zapobieżenia podobnym atakom dronów bojowych na jakiekolwiek cele”.

Przypomnijmy, że w atakach na rosyjskie bazy w Syrii w dniach 5-6. stycznia br. brało udział 13 bezzałogowców. 10 z nich atakowało bazę lotniczą w Hmejmim a 3 bazę morską w Tartusie. Według oświadczenia Rosjan drony nie wyrządziły żadnych szkód – zostały one unieszkodliwione przez rosyjskie środki obrony radioelektronicznej. Wraki maszyn zostały poddane badaniom. Jak twierdzi strona rosyjska, stopień technologicznego zaawansowania dronów świadczy, że przeprowadzenie takiego ataku było możliwe jedynie dzięki danym „z jednego z krajów, które posiadają know-how w zakresie nawigacji satelitarnej”. Drony miały bowiem przylecieć z odległego aż o 50-100 kilometrów rejonu Muazarra w prowincji Idlib.

Rosyjskie ministerstwo twierdziło także, że podczas ataku dronów nad rejonem ataku stwierdzono obecność amerykańskiego samolotu szpiegowskiego US Poseidon. Zasugerowano w ten sposób związek USA z tym atakiem. Rzecznik Pentagonu odrzucił te sugestie jako „nie oparte na faktach i całkowicie nieodpowiedzialne”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA i Turcja zmieniają swoje nastawienie do Syrii

Kresy.pl / Krasnaja Zwiezda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz