Młody Izraelczyk znieważył pomnik ofiar w Auschwitz-Birkenau – oddał na niego mocz

Młody Izraelczyk zwiedzając teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, oddał mocz na schodach pomnika. Sprawą zajęła się policja i prokuratura. Obywatel Izraela przyznał się do winy, więc uzgodniono z nim grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Został już zwolniony.

Jak poinformowało w środę radio RMF FM, policja zatrzymała obywatela Izraela, który, jak twierdzą świadkowie, po południu tego dnia znieważył pomnik ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według radia, 19-letni Zeev K. (według części źródeł 20-letni), obywatel Izraela przyjechał na teren byłego obozu z grupą uczniów, żeby zwiedzić muzeum Auschwitz-Birkenau. W pewnym momencie, po wejściu na teren Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, jak twierdzi świadek – przewodniczka muzeum, oddał mocz na schody pomnika, znajdujące się na terenie obozu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przewodniczka powiadomiła o tym pracowników straży muzealnej. Na miejsce przybyła policja, która zatrzymała Zeeva K. Młody Izraelczyk został przesłuchany. Przyznał się do winy i oświadczył, że chce dobrowolnie poddać się karze. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie.

W czwartek poinformowano, że mężczyźnie przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa – znieważenie pomnika urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego. Według rzecznika Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prok. Janusza Hnatko, podejrzany przyznał się do winy i wyraził skruchę. –  Nie potrafił jednak wskazać motywów swojego zachowania – poinformował rzecznik.

Jak poinformowano, w tej sytuacji z podejrzanym Izraelczykiem uzgodniono karę grzywny w wysokości 250 stawek dziennych po 20 zł. Przy czym na jej poczet zajęto 2 tys. złotych, należące do Zeeva K. Po wykonaniu czynności został on zwolniony.

Przeczytaj także: W 2018 roku do Polski przyjedzie rekordowa liczba uczniów z Izraela

Rmf24.pl / interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz