Francja nałoży sankcje na określone grupy ekstremistycznych izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu, ogłosiła francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna.

Szefowa francuskiej dyplomacji potępiła „niedopuszczalną” przemoc wobec Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, podał w czwartek portal Middle East Monitor. “Francja zdecydowała się podjąć środki przeciwko niektórym ekstremistycznym izraelskim osadnikom” – powiedziała Colonna na wspólnej konferencji prasowej ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Cameronem.

“Miałam możliwość na własne oczy zobaczyć przemoc, jakiej dopuszczali się niektórzy z tych ekstremistycznych osadników. To niedopuszczalne” – dodała. Colonna niedawno odwiedziła Izrael i okupowane terytoria palestyńskie, spotkała się z palestyńskimi plantatorami oliwek w wiosce Al-Mazraa Al-Kiblijaa, którzy twierdzili, że ich zbiory oliwek zostały przejęte przez nielegalnych izraelskich osadników po tym, jak rolnicy mieli zostać spędzeni z pól, zrelacjonował Middle East Monistor

Według „Los Angeles Times” Francja zasygnalizowała na początku grudnia rozważenie sankcji, w tym zakazu wjazdu na terytorium tego państwa i zamrożenie aktywów niektórych osadników, a także wezwała do podjęcia w tej sprawie skoordynowanych środków na szczeblu europejskim.

Na początku tego miesiąca Stany Zjednoczone także ogłosiły zamiar nałożenia zakazów wjzadu na ekstremistycznych osadników żydowskich zaangażowanych w niedawne ataki na Palestyńczyków na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Oświadczenie to ogłosił we wtorek sekretarz stanu Antony Blinken po ostrzeżeniu skierowanym do Izraela ze strony administracji Bidena w zeszłym tygodniu w sprawie eskalacji ataków na Palestyńczyków.

Portal relacjonuje, że od rozpoczęcia walk w Strefie Gazy na początku października Palestyńczycy zostali wypędzieni z kilkudziesięciu wiosek na Zachodnim Brzegu przez izraelskich uzbrojonych osadników. Osadnicy wykorzystali izraelskie bombardowania Strefy Gazy jako przykrywkę dla swojej akcji.

Według byrytyjskiego “The Guardian” żydowscy osadnicy w ciagu ostatnich pięciu lat przejęli kontrolę nad 10 proc. tak zwanego obszaru C Zachodniego Brzegu. Tylko w zeszłym roku było to około 110 kilometrów kwadratowych. Dla porównania, cały obszar zabudowany izraelskimi osiedlami powstałymi od początku okupacji w 1967 r. obejmuje 80 kilometrów kwadratowych.

Dane izraelskiego ruchu praw człowieka Peace Now wskazują, że na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym okupowanej Wschodniej Jerozolimie, zamieszkuje około 694 tys. żydowskich osadników przebywających w 145 osiedlach i 140 placówkach osadniczych (nielicencjonowanych przez rząd Izraela). Wszelkie osiedla i osadnicy są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Izraelczycy zajęli Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę w toku rozpoczętej przez nich wojny z państwami arabskimi w 1967 roku i rozpoczęli od razu akcję żydowskiego osadnictwa na tych terenach.

Budowa tych osiedli jest nielegalna w świetle prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ, a zdecydowana większość państw uznaje je za nielegalne. Obecnie około 700 tysięcy Żydów, to jest 10 proc. populacji żydowskiej populacji w Izralu, żyje na tych dwóch  okupowanych obszarach.

Od 1967 r. Izrael okupuje także obaszar Wzgórz Golan w Syrii. W 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, Tel Awiw jednostronnie anektował Wzgórza Golan co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan.

Przypomnijmy, że w 2019 roku prezydent USA Donald Trump, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, oficjalnie uznał kontrolowane przez Izrael Wzgórza Golan za część tego państwa. Izraelskie osiedle, które powstało w 2019 roku na Wzgórzach Golan, nosi imię prezydenta Donalda Trumpa.

Polska nie uznała decyzji USA ws. suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.

Czytaj także: Izraelczycy wrócą do nielegalnych osiedli ewakuowanych w 2005 r.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply