Prokuratura przedstawiła swoje oskarżenia przed mińskim sądem dla członków Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna”, w tym pod adresem jego szefa Alesia Białackiego.

Prokurator Ałeksandr Korol zażądał w czwartek 12 lat dla Alesia Białackiego, 9 lat dla Uładzimira Łabkowicza i 11 lat dla Walentyna Stefanowicza. Dla innego działacza związanego z Centrum Żmiciera Sałąwjowa, przebywającego obecnie za granicą, prokuratura zażądała 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, że 5 stycznia Leninski Sąd Rejonowy w Mińsku rozpoczął postępowanie karne przeciwko przedstawicielom Centrum Praw Człowieka “Wiasna” – laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, szefowi organizacji Alesiowi Białackiemu, jego zastępcy Walentynowi Stefanowiczowi oraz koordynatorowi Kampanii “Obrońcy Praw Człowieka na rzecz Wolnych Wyborów” Uładzimirowi Łabkowiczowi.

Jak podkreślił relacjonujący sprawę portal Zerkalo.io wszyscy trzej oskarżeni nie przyznali się do żadnego z zarzucanych czynów karalnych. Prokurator oskarża ich o przemyt, organizowanie i przygotowywanie akcji poważnie naruszających porządek publiczny.

To nie pierwszy proces wytoczony na Białorusi Białackiemu. W listopadzie 2011 r. został on skazany na 4,5 roku pozbawienia wolności za unikanie płacenia podatków. Białoruskie władze dowiedziały się bowiem o kontach na Litwie i w Polsce na które Białacki zbierał środki niezbędne dla funkcjonowania swojej organizacji. Informacje te białoruscy funkcjonariusze pozyskali kilkanaście lat temu od polskiej Prokuratury Generalnej (a także litewskiego wymiaru sprawiedliwości), która automatycznie realizowała dwustronną umowę międzypaństwową. Ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przepraszał potem Białackiego za urzędniczą gorliwość Prokuratury.

Białacki odsiedział niemal pełen wyrok. Został zwolniony w czerwcu 2014 r., w ramach dążenia władz Białorusi do ocieplenia relacji z Zachodem. Unia Europejska i USA uznawały go bowiem za więźnia politycznego.

Białacki jest laureatem zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

zerkalo.io/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ciekawe czy Polska zamknie następne przejście graniczne ze zniewoloną Białorusią. A może Polska powinna wkroczyć na Białoruś w celu obrony Polaków mieszkających na tradycyjnie Polskich ziemiach zagrabionych przez Białoruś? Czy Ukraina w ramach wdzięczności powinna wesprzeć Polskę i wkroczyć na Białoruś od południa?
    Czy wyzwolenie Białorusinów od ruskiej okupacji przyniesie ulgę temu uciskanemu narodowi?