Zdaniem posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego, deklaracja MSZ ws. nieuznawania Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi to „polityczna manifestacja bez prawno-międzynarodowych skutków”, która „wyłącza naszą polityczną rolę na Białorusi”.

Jak informowaliśmy, przedstawiciele dyplomacji Polski, USA, Ukrainy, a także krajów bałtyckich czy Niemiec ogłosili, że Aleksandr Łukaszenko nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę prezydenta Białorusi. Polskie MSZ konsultuje z kolei z Amerykanami polską ofertę gospodarczego wsparcia „dla nowej Białorusi”.

Sprawę skomentował w serii wpisów na Twitterze poseł Konfederacji i Ruchu Narodowego, Krystian Kamiński. „MSZ „odnotowało”, że Łukaszenko nie jest legalnym prezydentem Białorusi. Nie wypraszamy ambasadora, nie zrywamy relacji, wiążą nas te umowy co i wczoraj, z państwem, którego przywódcą pozostanie Łukaszenko. To polityczna manifestacja bez prawno-międzynarodowych skutków” – podkreśla polityka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kamiński zaznacza, że „manifestacja MSZ wyłącza naszą polityczną rolę na Białorusi, bo roli takiej nie można odegrać w sytuacji, gdy popiera się tylko jedną stronę ucinając kanał komunikacji wyższego szczebla z drugą stroną i tą, która trzyma tam władze”.

Rewolucji na Białorusi nie będzie, będzie ewolucja” – zaznacza poseł. Zwraca też uwagę, że według PiS rola Polski zawiera się we wspieraniu opozycji na Białorusi.

PRZECZYTAJ: Poseł Konfederacji: Naszą agendą na Białorusi jest polska mniejszość [+VIDEO]

Jednak stara opozycja w jaką włożyliśmy przez kilkanaście lat miliony, w tych protestach nie odgrywa żadnej roli, a nowa to ludzie, którzy zbudowali swoją pozycję bez nas, a niektórzy, jak Cepkało nas lekceważą” – pisze Kamiński. Walerij Cepkało to były białoruski dyplomata i niedoszły kontrkandydat Łukaszenki, opowiada się za znacznym ograniczeniem nauczania w jęz. polskim na Białorusi.

Generalnie w kantorze polityki międzynarodowej bezwarunkowe wsparcie jest w niskiej cenie i rzadko jest wymienialne na walutę wdzięczności. Rząd PiS liczy jednak na wdzięczność środowisk, których akuszerem nie był, których dobrze nie zna i które nie muszą na nim polegać. Uprawiając na kierunku białoruskim politykę w ten sposób jak uprawia ją PiS, owa domniemana wdzięczność za wsparcie opozycji ma być głównym aktywem. Przerabialiśmy to już i przy okazji Litwinów, i Ukraińców, w przypadku których uprzedzająca ustępliwość nie doczekała się żadnej wdzięczności” – podsumowuje polityk Konfederacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W reakcji na niezapowiedzianą i przeprowadzoną w tajemnicy inaugurację prezydentury Łukaszenki, na Białorusi ponownie zaczęły się protesty. Wiele osób zostało zatrzymanych. Według agencji Reuters, milicja użyła armatek wodnych, a świadkowie relacjonują, że w wyniku działań funkcjonariuszy kilka osób zostało rannych. Pojawiły się też relacje, według których użyto gumowych kul, granatów hukowych i gazu łzawiącego, przy czym mińska milicja nie potwierdza tego, przyznając się jedynie do użycia armatek wodnych.

Według ostatnich danych białoruskiego MSW, liczba zatrzymanych przekracza 360 osób, z czego ponad 250 ujęto w Mińsku. Łącznie odnotowano 59 akcji protestacyjnych w różnych częściach kraju.

Twitter / belaruspartisan.by / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz