Poseł Konfederacji i członek Ruchu Narodowego Krystian Kamiński przedstawił swoje stanowisko w sprawie zmian politycznych na Białorusi.

Kamiński zrelacjonował swoje uczestnictwo w poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych. Jej członkowie spotkali się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, by wysłuchać jego oceny sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi i przedyskutować polską politykę wobec wschodniego sąsiada.

„Każdy z was widzi, że sytuacja jest napięta. Skala wystąpień białoruskiej ludności jest niespotykana dotychczas” – ocenił Kamiński – „Sam Łukaszenko jest tą skalą zaskoczony”. Poseł Konfederacji uznał również, że białoruski przywódca „nie ma już tego poparcia jakie było”.

Jak postuluje – „My jako Polska powinniśmy przede wszystkim naszą agendę forsować. A agendą naszą na Białorusi jest polska mniejszość. To są ludzie, którzy byli instytucjonalnie dyskryminowani”. Kamiński podkreślił, że Polacy na Białorusi mieli „ograniczony dostęp do oświaty”. Wspomniał też o delegalizacji władz Związku Polaków na Białorusi w 2005 roku i odebraniu jego zdelegalizowanym strukturom kontroli nad kilkunastoma Domami Polskimi, które zostały wybudowane lub zaadaptowane za pieniądze państwa polskiego.

Jako cele polityki państwa polskiego Kamiński wskazał legalizację struktur niezależnego ZPB, a także zapewnienie warunków do nieskrępowanej działalności wszelkich innych polskich organizacji społecznych na Białorusi.

Poseł Kamiński jest znany orędownikiem interesów kresowych Polaków. Wielokrotnie występował za przyznaniem tym interesom priorytetowego znaczenia w kształtowaniu relacji ze wschodnimi sąsiadami Polski.

facebook.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz