Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i członek rządu Michał Dworczyk twierdzi, że wybory prezydenta Białorusi musza być powtórzone.

Dworczyk ocenił sytuację w sąsiednim państwie – „Nie możemy pozostawić Białorusinów samych w tej sytuacji. Te demonstracje i w ogóle atmosfera, która w tej chwili panuje na Białorusi, jest nieporównywalna z niczym, co się działo przez ostatnie kilkadziesiąt lat na Białorusi” – zacytował portal Niezalezna.pl. Minister uznał przy tym, że sytuacja na Białorusi jest bardzo blisko zasadniczych zmian, ale do czego te zmiany doprowadzą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dworczyk ocenił przyczyny masowych protestów społecznych jakie trwają od wyborów prezydenckich z 9 sierpnia – „przypomnijmy – na Białorusi nie mamy do czynienia z jakąś opozycją, z akcjami, które są przygotowywane przez jakąś partię czy jakąś organizację – to jest oddolny, spontaniczny ruch obywateli, którzy chcą żyć w demokratycznym kraju”. Podzielił przy tym pogląd uczestników tych protestów, że „Nieprawidłowości w czasie ostatnich wyborów na Białorusi były tak duże, że zasadnym jest oczekiwanie powtórzenia procesu wyborczego”.

Szef polskiego rządu był jednym z pierwszych, obok władz Litwy, polityków w Unii Europejskiej, który mobilizował jej państwa członkowskie do zajęcia stanowiska w sprawie sytuacji na Białorusi.

Czytaj także: Poseł Konfederacji: Naszą agendą na Białorusi jest polska mniejszość [+VIDEO]

niezalezna.pl/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz