Sąd Najwyższy Japonii wydał orzeczenie w sprawie zasad formalnej zmiany płci jej obywateli, to jest zmiany odpowiednich adnotacji w dokumentacji personalnej.

W środę Sąd Najwyższy w przełomowym, jak to określił miejscowy “The Japan Times”, orzeczeniu uznał za niekonstytucyjny przepis prawa krajowego, która wymaga od osób transpłciowych poddania się operacji “sterylizacji” w celu zmiany płci przypisanej formalnie przy urodzeniu w dokumentacji personalnej.

Po raz pierwszy Sąd Najwyższy uznał klauzulę za niezgodną z konstytucją w sprawie wniesionej przez “transpłciową kobietę”, która nie przeszła tego rodzaju operacji. Zwolennicy ruchu LGBT mają nadzieję, że decyzja ta utoruje drogę do rewizji prawnej umożliwiającej osobom transpłciowym zmianę płci bez konieczności przeprowadzania jakiejokolwiek operacji, co oznaczałoby przyjęcie przez Japonię do stadardów większości państwa zachodnich.

Orzeczenie wydała w środę Wielka Ława Sądu – składająca się z 15 sędziów i zazwyczaj rozpatrująca najwyżej kilka postępowań rocznie w sprawach uznanych za kluczowe. “The Japan Times” podkreśla, że decyzja została podjęta jednogłośnie.

Jest to kolejny sygnał liberalizacji kulturowo-obyczajowej wraz z zacieśnianiem jej związków z blokiem zachodnim. Samorządy lokalne, w tym Tokio, wprowadziły już systemy rejestracji związków partnerskich, chociaż nie mają one mocy prawnej. Organizacje LGBT prowadzą szereg spraw przed japońskimi sądami, domagając się odszkodowania wynikającego z braku przywilejów małżeńskich dla par tej samej płci. W zeszłym roku sąd w Osace orzekł jednak, że brak możliwości zawierania „małżeństw” przez osoby tej samej płci w japońskim prawie nie narusza konstytucji

Jednak w lutym pojawiły się informacje, że rządząca Japonią Partia Liberalno-Demokratyczna przygotowuje się do złożenia projektu ustawy odwołującej się do agendy ruchu LGBTQ.Partia Liberalno-Demokratyczna chce pracować nad stworzeniem inkluzywnego społeczeństwa, które szanuje różnorodność” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny partii radzącej Japonią Toshimitsu Motegi „Chcemy zachęcić do zrozumienia orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”.

japantimes.co.jp/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply