Partia Liberalno-Demokratyczna przygotuje się do złożenia projektu ustawy odwołującej się do agendy ruchu LGBTQ. Inicjatywa ruszyła po krytycznych wypowiedział byłego już sekretarza japońskiego premiera wobec tego środowiska.

„Partia Liberalno-Demokratyczna chce pracować nad stworzeniem inkluzywnego społeczeństwa, które szanuje różnorodność” – powiedział dziennikarzom sekretarz generalny partii radzącej Japonią Toshimitsu Motegi. „Chcemy zachęcić do zrozumienia orientacji seksualnej i tożsamości płciowej” – dodał polityk, którego zacytował we wtorek portal dziennika “The Japan Times”.

Deklaracja ta nastąpiła po wypowiedzi Masayoshi Arai, sekretarza premiera, który w nieoficjalnej sytuacji powiedział dziennikarzom, że nie chce nawet patrzeć na pary tej samej płci ani mieszkać obok nich. Ocenił, że część osób opuściłaby Japonię, gdyby wprowadzono w niej prawnie uznane związki homoseksualistów. “The Japan Times” podkreśla, że po tej wypowiedzi Arai straciłstanowisko.

Sam premier Fumio Kishida przepraszał za komentarze swojego byłego już sekretarza. „Ostatnie wypowiedzi doradcy są całkowicie sprzeczne z polityką rządu i podjęliśmy decyzję o niezwłocznym zwolnieniu go z funkcji sekretarza premiera” – premier powiedział w poniedziałek dziennikarzom – „Żałuję wszelkich nieporozumień, które mogły powstać wśród opinii publicznej w związku z kierunkiem polityki rządu i przepraszam każdego, kto mógł zostać tym urażony”.

“The Japan Times” twierdzi, że komentarze byłego sekretarza Kishidy wywołały w Japonii pewne poruszenie i że mogą obniżyć, i tak spadającą, popularność Kishidy. Portal nie omieszkał podkreślić, że państwo to szykuje się do organizacji szczytu G-7 – klubu najbardziej rozwiniętych państw demokratyczno-liberalnych. W klubie tym Japonia jest jedynym państwem, które nie nadało rangi prawno-formalnej związkom osób tej samej płci.

Projekt ustawy mający na celu wspieranie zrozumienia i przeciwdziałanie dyskryminacji został przygotowany przez grupę międzypartyjną w 2021 roku, ale nigdy nie trafił do parlamentu z powodu sprzeciwu konserwatywnej LDP. Proponowane prawo nie zrównuje związków osób tej samej płci z małżeństwami, a Kishida powtórzył w zeszłym tygodniu w parlamencie, że związki osób tej samej płci należy traktować z „wyjątkową ostrożnością”.

Działacze ruchu LGBT twierdzą, że brak ram prawnych dotyczących małżeństw powoduje trudności w kwestiach od imigracji po dziedziczenie i opiekę medyczną, podczas gdy grupy biznesowe twierdzą, że może to utrudniać globalną rekrutację pracowników.

“The Japan Times” twierdzi, że stanowisko rządzącej LDP kłóci się z opiniami społecznymi. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Mainichi Shimbun i Saitama od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. wykazało, że większość we wszystkich badanych grupach wiekowych, z wyjątkiem osób w wieku 70 lat i starszych, uznała, że związki osób tej samej płci powinny zostać uznane za małżeństwa.

Samorządy lokalne, w tym Tokio, starały się zapewnić wsparcie, oferując systemy rejestracji związków partnerskich, chociaż nie mają one mocy prawnej i nadal narażają pary na problemy związane z brakiem uznania ich związku. Organizacje LGBT prowadzą szereg spraw przed japońskimi sądami, domagając się odszkodowania wynikającego z braku praw dla par tej samej płci. Pół roku temu sąd w Osace orzekł, że brak możliwości zawierania „małżeństw” przez osoby tej samej płci w japońskim prawie nie narusza konstytucji

thejapantimes.co.jp/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply