Japoński sąd orzekł, że zakaz zawierania “małżeństw” przez osoby tej samej płci nie narusza konstytucji. W wyroku zdefiniowano małżeństwo jako związek dwóch osób płci przeciwnej.

Sąd w Osace odrzucił roszczenia aktywistów LGBT o uznanie “małżeństw” osób tej samej płci – podaje Deutsche Welle. Japoński sąd orzekł w poniedziałek, że zakaz zawierania “małżeństw” osób tej samej płci nie narusza konstytucji kraju.

Wyrok sądu Okręgowego w Osace odrzucił tym samym roszczenia trzech par osób tej samej płci, które twierdziły, że ich prawo do wolnego związku i równości zostało naruszone. Odrzucił także żądanie odszkodowania w wysokości 1 mln jenów (blisko 33 tys. złotych) dla każdej z par. W wyroku zdefiniowano małżeństwo jako związek dwóch osób płci przeciwnej.

Prawnicy reprezentujący pary homoseksualne zapowiedzieli złożenie apelacji.

Nadzieje japońskich aktywistów LGBT rozbudził wyrok sądu w Sapporo z 2021 roku, który orzekł na korzyść osoby twierdzącej, że niedopuszczanie do zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci jest niezgodne z konstytucją. Środowiska LGBT uważały, że wyrok sądu skłoni władze centralne do zmiany przepisów. „Po orzeczeniu w Sapporo mieliśmy nadzieję na to samo lub coś jeszcze lepszego” – BBC cytuje jednego z japońskich aktywistów LGBT.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej także orzekł, że przepisy konstytucji wykluczają prawną możliwość zrównania związków partnerskich z instytucją małżeństwa mężczyzny i kobiety. To odpowiedź na prace nad ustawą o tzw. równości małżeńskiej, która miała wprowadzić „małżeństwa jednopłciowe”. Czeski TK orzekł także, że konstytucja nie dopuszcza adopcji przez pary homoseksualne.

Zobacz także: “Rodzina to związek między mężczyzną a kobietą. Kropka” – Prezydent Czech zapowiada weto ustawy o “małżeństwach” jednopłciowych

dw.com / bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply