Chiny wysłały we wtorek w przestrzeń nowego satelitę astronomicznego, aby obserwować tajemnicze, przejściowe zjawiska we wszechświecie przy pomocy innowacyjnych teleskopów.

Satelita o nazwie Einstein Probe (EP), który wykorzystuje nową technologię wykrywania promieni rentgenowskich, został wystrzelony na pokładzie rakietę nośnej Długi Marsz-2C we wtorek o godz. 15:03 czasu pekińskiego z Centrum Xichang w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Jak twierdzi pisząca o sprawie agencja informacji Xinhua aparat badawczy ma konstrukcję inspirowaną funkcjonowaniem oka homara.

Ważący około 1,45 tony i osiągający wielkość pełnowymiarowego SUV-a satelita ma kształt lotosu w pełnym rozkwicie. „To najpiękniejszy satelita, jaki kiedykolwiek widziałem” – powiedział Yuan Weimin, główny badacz misji EP i pracownik Narodowych Obserwatoriów Astronomicznych Chińskiej Akademii Nauk.

12 „płatków” to w rzeczywistości 12 modułów składających się z teleskopów rentgenowskich o szerokim polu widzenia (WXT), podczas gdy dwa „pręciki” opisywanego “lotosu” składają się z dwóch modułów kolejnych teleskopów rentgenowskich, jak opisuje Xinhua.

Teleskopy te tworzą aparat, którego celem jest pomoc naukowcom w uchwyceniu pierwszego światła pochodzącego z eksplozji supernowych, poszukiwaniu i lokalizacji sygnałów rentgenowskich towarzyszących uderzeniom fal grawitacyjnych oraz odkrywaniu uśpionych czarnych dziur i innych słabych, przejściowych i zmiennych obiektów niebieskich w odległych obszarach wszechświata.

„Ponieważ czarne dziury i fale grawitacyjne są przewidywaniami wynikającymi z ogólnej teorii względności Einsteina, satelita został nazwany imieniem wielkiego naukowca” – powiedział Yuan.

Konstruując aparaturę naukowcy naśladowali strukturę oka homara, opracowując technologię WXT, która umożliwia jednocześnie obserwację w szerokim polu widzenia i obrazowanie skupione w promieniach rentgenowskich. Według Ling Zhixing, naukowca zajmującego się instrumentami WXT, aparatura taka może jednym ujęciem obserwować jedną dwunastą całego nieba.

FXT, opracowane przez międzynarodowy zespół kierowany przez chińskich naukowców, charakteryzują się dużą czułością i nie tylko nadają się do szybkiej obserwacji, ale także są w stanie samodzielnie odkrywać źródła wybuchowe i przejściowe, powiedział Chen Yong, badacz w Instytucie Fizyki Wysokich Energii w Chińskiej Akademii Nauk, który jest odpowiedzialny za rozwój FXT.

Kiedy teleskopy z „okiem homara” odbiorą sygnały rentgenowskie z przejściowego źródła, komputer pokładowy przetworzy dane w czasie rzeczywistym i obróci sondę tak, aby wycelowała w ciało niebieskie za pomocą FXT. Następnie FXT przeprowadzi bardzo precyzyjną obserwację uzupełniającą. Obydwa rodzaje teleskopów będą się uzupełniać i współpracować ze sobą, powiedział Zhang Chen, asystent głównego badacza. Zespół opracował także czujniki CMOS do obserwacji rentgenowskich w przestrzeni kosmicznej, które są innowacyjnym astronomicznym detektorem rentgenowskim, powiedział Zhang.

Czytaj także: Chińska sonda wróciła z próbkami z Księżyca [+VIDEO]

english.news.cn/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply