W wywiadzie dla The Economist, były sekretarz stanu Henry Kissinger przekonywał, że Stany Zjednoczone i Chiny stanowią obecnie „największe zagrożenie dla pokoju”.

Napięcia między USA a Chinami nazwano powtórką dynamiki z czasów zimnej wojny. Ale bardziej trafnym porównaniem mogą być lata poprzedzające I wojnę światową, kiedy znaczna część Europy siedziała na beczce prochu działań wojennych i nakładających się na siebie roszczeń terytorialnych, które wymagały tylko dwóch kul, by zapalić. Różnica polega teraz na tym, że wielcy rywale mają dostęp do broni nuklearnej, a dzięki sztucznej inteligencji mogą być o krok od stworzenia kolejnego narzędzia, które mogłoby zniszczyć ludzkość – twierdzi były sekretarz stanu Henry Kissinger.

Stany Zjednoczone i Chiny stanowią obecnie „największe zagrożenie dla pokoju”, jeśli ich animozje przerodzą się w konfrontację militarną, powiedział Kissinger w wywiadzie dla The Economist opublikowanym w środę. Powiedział, że oba kraje zmierzają w kierunku poważnej konfrontacji, ponieważ  „przekonały się, że ten drugi stanowi strategiczne zagrożenie”.

Zobacz też: Kissinger: dołączenie Ukrainy do NATO byłoby odpowiednim rezultatem wojny

Napięcia wokół Tajwanu prawdopodobnie staną się głównym punktem zapalnym dla przyszłego konfliktu, ponieważ prezydent Joe Biden zasygnalizował, że Stany Zjednoczone pomogą wyspiarskiemu narodowi, jeśli Chiny dokonają inwazji w celu odzyskania tego, co uważa za zbuntowaną prowincję.

„[Chiny i Ameryka] to dwie potęgi, w których historycznie konfrontacja militarna była nieunikniona. Ale to nie jest normalna okoliczność ze względu na wzajemnie gwarantowane zniszczenie i sztuczną inteligencję” – powiedział Kissinger.

„Znajdujemy się w klasycznej sytuacji sprzed I wojny światowej, w której żadna ze stron nie ma dużego marginesu ustępstw politycznych i w której każde zakłócenie równowagi może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji” – powiedział Kissinger.

Świat ogólnie staje się coraz bardziej niebezpieczny, twierdzi Kissinger.

Kissinger zaapelował o powściągliwość w opracowywaniu nowych technologii o potencjale niszczącym cywilizację, dodając, że w miarę jak świat staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem, konieczne jest, aby odpowiedzialne rządy zwyciężyły nad gorącymi głowami.

„Kiedy znajdujemy się w wrogim świecie z wzajemnie gwarantowanym zniszczeniem, jesteście moralnie winni swojemu społeczeństwu, aby tego uniknąć” – powiedział.

Kresy.pl/The Economist

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply