Według doniesień medialnych Amerykanie wysłali na Tajwan swoich żołnierzy sił specjalnych na Tajwan, gdzie mają oni prowadzić stałą misję. To naruszenie dotychczasowych zasad relacji z administracją na wyspie i Chinami.

Po wejściu w życie w USA ustawy National Defense Authorization Act (NDAA) na kolejny rok budżetowy amerykańscy doradcy wojskowi rozpoczęli stałe stacjonowanie w wojskowych bazach w tajwańskim Kinmen i Penghu, podał wyspiarski portal Taiwan News. To ruch mający zasadnicze znaczenie dla stosunków międzynarodowych, biorąc pod uwagę wagę relacji amerykańsko-chińskich i wagi Tajwanu w tych relacjach.

1. Grupa Sił Specjalnych USA stacjonuje od tego roku na stałe w dwóch bazach 101. Batalionu Desantowo-Rozpoznawczego sił zbrojnych władz na Tajwanie. Część żołnierzy amerykańskich stacjonuje na Kinmen, grupie wysp kontrolowanych przez Tajwan, znajdujących się 10 kilometrów od Xiamen, ważnego miasta portowego Chińskiej Republiki Ludowej, opisał portal Taiwan News.

Jak podał rozmieszczenie żołnierzy amerykańskich ułatwi gromadzenie danych wywiadowczych na temat ruchów w Cieśninie Tajwańskiej i na chińskim wybrzeżu, w tym na temat chińskich baz morskich i sił powietrznych zlokalizowanych w Xiamen. W bazie wojskowej w północnej części wyspsy żołnierze amerykańscy szkolą także tajwańskie siły zbrojne w zakresie obsługi dronów przeznaczonych dla jej Powietrznodesantowej Kompanii Sił Specjalnych, elitarnej jednostki sił zbrojnych wyspy.

Stany Zjednoczone ani Tajwan nie podały szczegółowych informacji na temat liczby amerykańskich szkoleniowców wojskowych ani samej procedury szkolenia. W 2021 roku prezydent władz na Tajwanie Tsai Ing-wen oficjalnie potwierdziła jedynie, że amerykańskie siły specjalne szkolą podlegające jej siły zbrojne. Departament Obrony USA potwierdził obecność 30 amerykańskich żołnierzy, ale tylko w celu ochrony Instytutu Amerykańskiego na Tajwanie, czyli nieoficjalnej przedstawicielstwa USA w Tajpej.

Wspomniana amerykańska ustawa obejmuje plany wysłania na Tajwan także urzędników cywilnych. Obecnie nie ma żadnych raportów o planach stacjonowania urzędników cywilnych na Tajwanie. Z doniesień wynika jednak, że Element Łącznikowy Operacji Sił Specjalnych USA (SOFLE) rozszerza swój program szkoleniowy na Tajwanie.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Elementem tej zasady “jednych Chin” był brak stałych baz amerykańskich na wyspie. Ich zainstalowanie jest więc poważną zmianą w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem.

W marcu zeszłego roku minister obrony władz na Tajwanie zapowiedział, że jego siły mogą zacząć ostrzeliwać jednostki ChRL, które uznają za zagrożenie.

taiwannews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply