Władze Kazachstanu podejmują działania, by przedsiębiorcy opuszczający obłożoną zachodnimi sankcjami Rosję przenosili się właśnie do ich kraju.

Działania na rzecz zapewnienia im dobrych warunków inwestycyjnych w środkowoazjatyckiej republice zadeklarował w wywiadzie dla Tengrinews.kz premier Kazachstanu Alichan Smajyłow. „Prowadzimy teraz taką pracę nad relokacją. W szczególności ponad 250 firm, które opuściły rynek rosyjski to głównie zachodnie firmy z sektorów niesurowcowych. Sporządziliśmy listę docelową, podaliśmy informację, że Kazachstan jest zainteresowany, by przyszli pracować na naszym rynku.” – fragment wywiadu zacytował w piątek portal Fergana News.

Kazachstański premier ujawnił, że “Już 45 firm podjęło pozytywną decyzję o pracy w Kazachstanie. Obecnie współpracujemy z każdą firmą, stworzyliśmy grupy robocze dla każdego projektu, aby pomóc firmom zlokalizować produkcję w naszej gospodarce”.

Smajyłow podkreślił, że jest to proces stopniowy. „Dwie firmy już się otworzyły. Zarówno w tym, jak i przyszłym roku mamy nadzieję, że otworzymy nowe zakłady produkcyjne” – powiedział szef rządu. Mówiąc o tym, jakie firmy zamierzają wejść na rynek Kazachstanu, premier wyjaśnił – „Są to Skoda, GE Healthcare, Philips, Honeywell, która otworzyła swoją produkcję w Ałmaty i inne”.

Premier stwierdził jednak, że konfrontacja geopolityczna ma ogólnie negatywny wpływ na globalny rozwój – „Ceny nośników energii, żywności rosną, zrywane są powiązania logistyczne, handel i transport. Wszystko to ma negatywny wpływ na wszystkie kraje. Wielkie procesy inflacyjne mają miejsce teraz na całym świecie, w Kazachstanie.” Mówiąc o sytuacji w swoim kraju Smajyłow powiedział – “Istnieje pewna zmienność kursu walutowego, ale podejmujemy kroki, aby ustabilizować zarówno kurs walutowy, jak i wzrost cen”.

Według rosyjskiego “Kommiersanta”, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie i wycofaniu się szeregu firm zachodnich z rynku rosyjskiego, Kazachstan stał się dostawcą towarów dla Rosji w ramach tak zwanego importu równoległego. Otwiera to dla środkowoazjatyckiej republiki perspektywy tworzenia nowych miejsc pracy.

Za pośrednictwem Kazachstanu do Rosji sprowadzane są na przykład smartfony Samsunga. I chociaż towary z import równoległego są dość drogie w porównaniu z towarami kuowanymi bezpośrednio od producenta, otwiera to rosyjskim konsumentom możliwość zakupu oryginalnych produktów i uniknięcia zalania rynku podróbkami.

Kazachstan należy do Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego wraz z Rosją, Białorusią, Armenią i Kirgistanem co daje przedsiębiorstwom inwestującym w tym państwie dostęp do dość dużego rynku. Umowy o wolnym handlu ze Związkiem zawarły Singapur, Serbia, Chiny, Iran i Wietnam.

Czytaj także: Microsoft, Apple, Netflix – największe koncerny wycofują się z Rosji. Lista się wydłuża 

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply