Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że będzie chciał rozszerzenia agendy unijnego szczytu o sankcje wobec reżimu Łukaszenki.

Zwróciłem się do Przewodniczącego @eucopresident o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki. Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny – napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze. 

W niedzielę białoruskie władze zmusiły do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. Na jego pokładzie był dziennikarz i aktywista Raman Pratasiewicz. Na polecenie Aleksandra Łuakszenki poderwany został myśliwiec Mig-29, przekazano także informacje o rzekomej bombie na pokładzie (informacje nie potwierdziły się). Aktywista został zatrzymany przez białoruskie służby.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w serwisie Telegram opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Zobacz także: Białoruś domaga się od Polski ekstradycji założycieli opozycyjnych kanałów informacyjnych

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz